23 Փետրվար 2012 - 13:51 AMT
Աշխարհահռչակ վիրտուոզ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը ելույթ կունենա Իտալիայում: Ինչպես հայտնում է ջութակահարի պաշտոնական կայքը, նա ելույթ է ունենալու 3 օր` փետրվարի 23-ին և 24-ին Թուրինում, իսկ փետրվարի 25-ին` Կրեմոնայում: Երեք համերգներում էլ Խաչատրյանը RAI ազգային սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ներկայացնելու է Շոստակովիչի ջութակի կոնցերտը:
Սերգեյ Խաչատրյանը ծնվել է 1985 թվականին Երևանում՝ երաժիշտ-դաշնակահարների ընտանիքում։ 1993 թվականից ընտանիքը տեղափոխվել է Գերմանիա՝ մշտական բնակության։ Ջութակ նվագել սկսել է վեց տարեկանից՝ պրոֆեսոր Պետրոս Հայկազյանի դասարանում, ուսումը շարունակել է պրոֆեսոր Գ. Ժիսլինի դասարանում՝ Վուրցբուրգ քաղաքում, իսկ 1996 թվականից աշակերտում է Յոզեֆ Ռիսսինին՝ Կարլսռուհեյի երաժշտկան բարձրագույն դպրոցում։ 9 տարեկանում Խաչատրյանը առաջին անգամ հանդես է եկել սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ որպես մենակատար։ Տարբեր սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ հանդես է եկել աշխարհի շուրջ 50 երկրներում, այդ թվում և Հայաստանում՝ տարին մի քանի անգամ։ Պարբերաբար մասնակցում է դասական երաժշտության երևանյան Վերադարձի փառատոնին։

23 Февраль 2012 - 13:51 AMT
Всемирно известный армянский скрипач-виртуоз Сергей Хачатурян выступит с концертами в Италии. Как сообщает официальный сайт скрипача, в Италии музыкант выступит с тремя концертами: 23 и 24 февраля в Турине, а 25 февраля – Кремоне. Во всех трех концертах Хачатурян выступит вместе с Национальным симфоническим оркестром RAI Италии, будет исполнен Концерт для скрипки Шостаковича.
Сергей Хачатурян родился в 1985 году в Ереване в семье музыкантов-пианистов. В 1993 году его семья переехала в Германию на постоянное жительство. Играть на скрипке начал с шести лет в классе профессора Петроса Айказяна, продолжил учебу в Вюрцбурге у Григория Жислина, а с 1996 года учился в Высшей школе музыки Карлсруэ у Иосифа Рисина. В 9 лет Хачатурян впервые выступил с симфоническим оркестром в качестве солиста. С различными симфоническими оркестрами выступал в более чем 50 странах мира, в том числе и в Армении. Получил первое международное признание в 2000 г., став самым молодым победителем за всю историю Международного конкурса скрипачей имени Сибелиуса. В 2005 г. выиграл также Международный конкурс имени королевы Елизаветы — после этой победы Хачатурян был принят президентом Армении Робертом Кочаряном, выразившим желание, чтобы Хачатурян хотя бы раз в году выступал с концертами на родине.