23 February 2012 - 17:22 AMT
Մոտենում են սումգայիթյան ոճրագործության ու Խոջալուի դեպքերի տարելիցները։ Դրա հետ զուգահեռ ադրբեջանական քարոզչությունը շարունակում է իրականության խեղաթյուրման իր քաղաքականությունը: Այս մասին հայտնում է Արցախի հեռուստատեսությունը։
Այս առիթով այսօր Ստեփանակերտում ԼՂՀ խորհրդարանական խմբակցությունները լիագումար նիստում հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։
«Հիմք ընունելով սումգաիթյան և Խոջալուի իրադարձությունների բազմաթիվ ականատեսների վկայությունները, որոնք արձանագրված են ինչպես լրագրողների, այնպես էլ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից, ինչը նաև հաստատվում է որոշ ադրբեջանցի հեղիմակների կողմից, հանուն արդարացի ու ճշմարիտ փաստերի ներկայացման ԼՂՀ Ազգային Ժողովի խմբակցությունները հայտարարում են`
1. 1988 փետրվարի 26-ից 29-ի Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքի և 4 տարի անց փետրվարի 26-27-ի ԼՂՀ Ասկերանի շրջանի Խոջալու գյուղի խաղաղ բնակչության նկատմամբ գործադրված բռնությունների միակ պատասխանատուն Ադրբեջանի իշխանություններն են և նրանց դեմ ներքաղաքական կատաղի պայքար մղող ուժերը։
2. Վերահաստատելով մեր հավատարմությունը խնդրի խաղաղ կարգավորմանը մենք առաջարկում ենք ադրբեջանական կողմին հրաժարվել թշնամանքի և ատելության անհիմն ու անպատասխանատու քաղաքականությունից և ջանքերն ուղղել երկու հարևան պետությունների ժողովուրդների միջև հետագա խաղաղ գոյակցության հիմքերի ստեղծմանը»,- ասվում է Արցախի խմբակցությունների հայտարարության մեջ։

23 February 2012 - 17:22 AMT
Фракции Национального собрания Арцаха на сегодняшнем пленарном заседании выступили с совместным заявлением, посвященном резне армян в Сумгаите и ходжалинским событиям. Депутаты отметили, что с приближается годовщины Сумгаитский резни и ходжалинских событий, азербайджанская пропаганда пытается исказить осуществленную Азербайджаном политику.
Как передает телевидение Арцаха, фракции в своем заявлении подчеркнули, что единственным ответственным за применение насилия в отношении гражданского населения во время событий 26-29 февраля 1988 года, и 26-27 в селе Ходжалу являются власти Азербайджана и ведущие с ними яростную внутриполитическую борьбу силы.
Арцахские депутаты также, подчеркнув в своем заявлении приверженность мирному решению конфликта, призвали Азербайджан отказаться от безосновательной и безответственной политики вражды и ненависти и направить усилия на создание условий для мирного сосуществования народов двух стран.