24 Փետրվար 2012 - 11:43 AMT
«Կարծում եմ, որ ղարաբաղյան հակամարտությունում Իրանի դիրքորոշումը ամենաչեզոքն ու հավասարակշռվածն էր»,-հայտարարել է Հայաստանում ԻԻՀ դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայանը ելույթ ունենալով ԵՊՀ ուսանողների հետ հանդիպմանը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հարցում Իրանի դիրքորոշմանը` դեսպանը նկատել է. «Գլխավորը խաղաղությունը պահպանելն է, մասնավորապես, մեր տարածաշրջանում, որտեղ այն կարող է շուտ բռնկվել, ինչպես որ ռուս-վրացական հակամարտության դեպքում»:
2008թ օգոստոսի 8-ին վրացական զորքերը գրոհել են Հարավային Օսեթիայի վրա: Ռուսաստանը, պաշտպանելով Հարավային Օսեթիայի բնակիչներին, զորքերը մտցրել էր հանրապետություն և 5-օրյա ռազմական գործողություններից հետո վրացի զինծառայողներին դուրս մղել տարածաշրջանից:
2008թ վերջին Ռուսաստանը ճանաչեց Հարավային Օսեթիայի և Աբխազիայի անկախությունը: Ի պատասխան Թբիլիսին խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Մոսկվայի հետ և անկախ ճանաչված հանրապետությունները հայտարարել օկկուպացված տարածքներ:

“Я считаю, что позиция Ирана была самой нейтральной и сбалансированной в карабахском конфликте”, – заявил посол ИРИ в Армении Сейед Али Сагайан, выступая на встрече со студентами Ереванского государственного университета.
Касаясь позиции Ирана в карабахском вопросе, посол заметил: “Главное – сохранение мира, в частности, в нашем регионе, который имеет потенциал быстро возгораться, как мы увидели на примере российско-грузинской войны”.
Грузинские войска в ночь на 8 августа 2008 года атаковали Южную Осетию и разрушили часть ее столицы Цхинвали. Россия, защищая жителей Южной Осетии, многие из которых приняли гражданство РФ, ввела войска в республику и после пяти дней боевых действий вытеснила грузинских военных из региона.
В конце августа 2008 года Россия признала независимость Южной Осетии и другой бывшей грузинской автономии Абхазии. В ответ Тбилиси разорвал дипломатические отношения с Москвой и объявил две закавказские республики оккупированными территориями.