Ի՞նչ են կարծում մեր համաքաղաքացիները Բաքվում կայանալիք Եվրատեսիլի մասին, հաշվի առնելով երեկ հայ երգիչների տարածած այն հաղոդագրությունը, ըստ որի իրենք բոյկոտում են մրցույթը: PanARMENIAN.Net ի թղթակիցը շրջել է Երևանի փողոցներում և ծանոթացել տարբեր տարիքի ու սեռի մարդկանց կարծիքներին:
Լոտո վաճառող 50-ամյա Ստեփան Բաբայանն, օրինակ, կարծոմ է, որ մեր երգիչները ճիշտ են անում, որ հրաժարվում են. «Հայաստանում ինչ լինի Ադրբեջանը հրաժարվում է մասնակցել՝ ցույց տալով, որ թքած ունի մեզ վրա, իսկ այնտեղ ինչ լինի մենք վազելով գնում ենք: Ստացվում է, որ իրենք ավելի շատ թասիբ ունեն, քան՝ մենք»:
16-ամյա Դավիթ Վարդայանն, ընդհակառակը, կարծում է, որ մասնակցել պետք է. «Այնպես չէ, որ նոր են սկսել հրադադարը խախտել ադրբեջանցիները, ու մինչև այդ էլ մենք գիտեինք, թե ով են նրանք: Այնպես որ, պետք է անպայման մասնակցել ու ցույց տալ, որ իրենցից վախեցող չկա»:
Դավթի հետ համաձայն չէ Մանուկ Մարգարյանը, որը հայտարարում է, թե Բաքվում երգելը մեզ համար ամոթ է. «Մեր երգիչներն էլ լավ է, որ սկսել են խելք հավաքել: Արոնյանից պետք է օրինակ վերցնել, ինքը այնպես արեց, որ շախմատային մրցույթը տեղափոխվեց Բաքվից»:
Մեր համաքաղաքացիների մեջ կան նաև այնպիսիք, ում համար «տարածքն անկարևոր է», իսկ մասնակցելը՝ պարտադիր է. «Տեղյակ չեմ, որ հայ երգիչները հրաժարվել են, բայց կարծում եմ, որ մասնակցելը պարտադիր է: Նրանք պարտավոր են ապահովել մեր մասնակիցների անվտանգությունը, ու կարծոմ եմ, որ այդպես էլ կանեն, քանի որ ամեն կերպ ուզում են ցույց տալ, թե ինչ «քաղաքակիրթ» երկիր են»,- ասաց 29-ամյա Քրիստինա Տեր-Աբրահամյանը:
«Այսքան ժամանակ ոչ մի լավ բան չենք տեսել իրենցից»,- ասաց 55-ամյա Մարտին Սահակյանը. «Մեր սպորտսմեններին ուղարկեցինք Բաքու, այնտեղ վանդակի մեջ էին պահում, որ բան չլինի ու, առհասարակ, փորձը ցույց է տալիս, որ իրենց պետք չէ վստահել»:
20-ամյա Նարինե Սարգսյանը նույնպես այն կարծիքին է, որ պետք է հրաժարվել մասնակցությունից. «Պետք չէ գնալ մի երկիր, որտեղ քո անվտանգությունը ոչ մի կերպ ապահովված չի, այնտեղ մեծից փոքր թշնամաբար են վերաբերվում հայերին: Նախկինում այդ կարծիքին չէի, մտածում էի, պետք է գնալ, բայց հիմա համոզված եմ, որ պաշտոնապես պետք է հրաժարվենք» : 47-ամյա Նարինե Բալաբեկյանը նույնպես ադրբեջանցիներին չի վստահում. «Չէի ուզենա, որ մեր հայրենակիցների կյանքը վտանգի ենթարկվեր ինչ-որ հիմար մրցույթի համար»:
Իսկ 21-ամյա Պապիկյան Հասմիկը կարծում է, որ գնալով ևս մեկ անգամ կապացուցենք մեր անվախ լինելը. «Պետք է գնալ, լավ երգ ներկայացնել ու հաղթել: Իրենք չեկան մեզ մոտ մանկական եվրատեսիլին, ցույց տվեցին , որ վախենում են: Մենք պիտի ցույց տանք, որ չենք վախենում իրենցից»:
Ստացվում է, որ հարցվածների մեծամասնությունը դեմ է Հայաստանի մասնակցությանը Բաքվում կայանալիք մրցույթին: Ավելին, նրանց մի մասը վստահ է, որ գնալը վտանգավոր է, ամոթալի ու ոչ պատվաբեր: Հայերը դեռ երկար ժամանակ չեն վստահի ադրբեջանցիներին, և դրա համար բոլոր նախադրյալները կան:

Что думают граждане Армении о предстоящем конкурсе “Евровидение 2012” на фоне сообщения, распространенного армянскими певцами? Корреспондент PanARMENIAN.Net взял интервью у прохожих на улицах Еревана и познакомился с мнением представителей разного пола и возраста.
Продавец лото, 50-летний Степан Бабаян, например, считает, что армянские певцы правильно отказываются от участия в конкурсе: “В мероприятиях, организованных в Армении, азербайджанцы отказываются участвовать, демонстрируя негативное отношение к нам. Получается, у них больше самолюбия и гордости, чем у нас?” 16-летний Давид Варданян наоборот, считает, что в конкурсе обязательно следует принять участие: “Мы и раньше знали, о том, как вражески они настроены, но если мы не будем участвовать в Евровидении, они подумают, что мы испугались”.
Однако, с Давидом не согласен Манук Маркарян, заявивший, что армянам не пристало петь в Баку: “Хорошо, хоть наши певцы поумнели. Надо брать пример с Ароняна. Он сделал так, что чемпионат по шахматам провели не в Баку”. Есть и те, для кого не имеет значения, где петь, важно само участие. Они считают, что в Азербайджане обязаны обеспечить безопасность участников, и они сделают все, чтобы доказать, какие они “цивилизованные”. Такого мнения, например, придерживается 29-летняя Кристина Тер-Абрамян.
“За столько лет ничего хорошего не видел от них”,- сказал 55-летний Мартин Саакян. “Мы отправили наших спортсменов в Баку, их там держали в клетке, чтобы ничего не случилось, и вообще, многолетний опыт диктует, что им нельзя доверять”,- сказал он.
Почти большинство считает, что не следует ехать в страну, где все от мала до велика настроены против армян крайне вражески.
Получается, что большинство опрошенных против участия Армении в конкурсе. Более того, многие считают, что это очень опасно, постыдно и бесчестно. Еще очень долго армяне не смогут доверять азербайджанцам, и для этого есть довольно веские причины.