25 February 2012 - 10:48 AMT
Մոսկվա քաղաքի կենտրոնական վարչական շրջանի պրեֆեկտուրան չի թույլատրել ադրբեջանցի երիտասարդներին պիկետ անցկացնել Մոսկվայում Հայաստանի դեսպանատան առջև` կապված, այսպես կոչված, «խոջալուի ցեղասպանության» 20-ամյակի հետ:
Ինչպես հայտնում է SalamNews-ը, տվյալ ակցիայի իրականացման առաջին մտադրության մասին հայտնի է դարձել դեռևս փետրվարի 14-ին: Մերժման մասին ստորագրված փաստաթուղթը կազմակերպիչներին է փոխանցվել փետրվարի 17-ին, չնայած որ այն թվագրված է եղել փետրվարի 15-ով: Մերժումը պատճառաբանվում է նրանով, որ «միջոցառման անցկացման նպատակը չի համապատասխանում ՌԴ «հավաքների, հանրահավաքների, ցույցերի, երթերի և պիկետների մասին» դաշնային օրենքին: Մոսկովյան իշխանությունները մերժել են նաև Հայաստանի դեսպանատան առջև պիկետի անցկացման ադրբեջանցիների երկրորդ հայտը:
Կազմակերպիչները մտադիր են դիմել դատարան` պրեֆեկտուրայի անօրինական գործողությունների վերաբերյալ, և պահանջել բարոյական և նյութական վնասի փոխհատուցում:

25 February 2012 - 10:48 AMT
Префектура Центрального административного округа (ЦАО) города Москвы не дала разрешение инициативной группе азербайджанской молодежи провести пикет перед посольством Армении в Москве в связи с 20-й годовщиной так называемого “ходжалинского геноцида”.
Как передает SalamNews, первое уведомление о намерении провести данную акцию было направлено в префектуру ЦАО еще 14 февраля этого года. Отказ префектуры за подписью заместителя префекта В.Старкова был предоставлен организаторам 17 февраля, хотя бланк письма датирован 15 февраля. В письме зампрефекта организаторам мероприятия основанием для отказа значится то, что «цель проведения мероприятия не соответствует п.1 ст.2 Федерального Закона РФ от 19.06.2004 № 54-ФЗ «О собраниях, митингах, демонстрациях, шествиях и пикетированиях».
Московские власти отказали и второй заявке азербайджанцев провести пикет перед посольством Армении в Москве. Организаторы намерены обратиться в суд на абсолютно неправомерное действие префектуры и потребовать моральной и материальной компенсации.