Փետրվարի 28-ին Հայաստանում Իտալիայի դեսպանությունում տեղի է ունենալու «Նեապոլի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցի» հայերենով և իտալերենով հրատարակված կատալոգի շնորհանդեսը: Կատալոգի տպագրությունն իրականացրել են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և Հայաստանում Իտալիայի դեսպանությունը: Գիրքն առաջին անգամ ցուցադրվել է 2011 թ. դեկտեմբերի 14-ին Վենետիկում կայացած «Հայաստան, քաղաքակրթության դրոշմներ» խորագրով ցուցահանդեսի շրջանակներում:
Կատալոգում ներկայացված են Նեապոլի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցում գտնվող 17-րդ դարի իտալացի հայտնի նկարիչ Լուկա Ջորդանոյի ստեղծած որմնանկարները, որոնց լուսանկարչական ցուցահանդեսը «Իտալերենի համաշխարհային 10-րդ շաբաթվա» շրջանակում կայացել է 2010 թ. հոկտեմբերի 18-ին` ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանությունում:

27 Февраль 2012 - 09:38 AMT
8 февраля в посольстве Италии в Армении состоится презентация каталога “Армянский монастырь Св. Григория Просветителя в Неаполе” на армянском и итальянском языках. Издание каталога реализуется при содействии Министерства культуры РА и посольства Италии в Армении. Впервые книга была представлена 14 декабря 2011 года в рамках выставки “Армения: Печати цивилизации”, которая проходила в Венеции.
В каталоге представлены фрески, нарисованные в армянском монастыре Св. Григория Просветителя известным итальянским художником 17 века Лука Джордано, фотовыставка которых была организована 18 октября 2010 года в посольстве Италии в Армении в рамках “10-ой всемирной недели итальянского языка”.