Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) մասնակցությունը նոր գումարման Ազգային ժողովի աշխատանքներին կախված կլինի նրանից, թե ինչպես կանցնեն ընտրությունները: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մամլո քարտուղար Արման Մուսինյանը: «Նույնիսկ եթե մենք միայն մեկ պատգամավոր ունենանք, իսկ ընտրությունները լինեն շատ ազատ ու արդար, մենք դա կընդունենքն որպես հանրության կողմից մեր գործունեության գնահատական: Եվ առաջինները կշնորհավորենք ընտրություններում հաղթած քաղաքական ուժին»,-ասել է նա:
Ըստ Մուսինյանի, եթե ընտրություններն անցնեն խախտումներով, ՀԱԿ-ը, որոշում կկայացնի ելնելով քաղաքական իրավիճակից:
ՀԱԿ ներկայացուցիչը հավելել է, որ արդար ու ազատ ընտրությունների հիմնական հակառակորդները լինելու են «Սերժ Սարգսյանի ռեժիմն» ու ՀՀԿ-ն, քանի որ հակառակ դեպքում նրանք չեն կարողանա հաղթել ընտրություններում:
2009թ. մայիսին կայացած Երևանի ավագանու ընտրություններում ՀԱԿ զբաղեցրեց 3-րդ տեղը, սակայն հրաժարվեց մանդատներից՝ պատճառաբանելով դա ընտրախախտումներով:

Участие или неучастие оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) в работе будущего Национального собрания зависит от того, как пройдут сами выборы. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил пресс-секретарь лидера АНК Левона Тер-ПетросянаАрман Мусинян. “Даже если у нас будет всего лишь один депутат, но выборы будут очень свободными и справедливыми, мы это признаем оценкой общества нашей деятельности и других политических сил. И мы будем первыми, кто поздравит победившую на выборах политическую силу”, – заявил он.
По словам Мусиняна, в случае, если выборы пройдут с нарушениями, АНК, исходя из политической ситуации, примет решение участвовать в работе парламента или нет.
При этом представитель АНК добавил, что главными противниками свободных и справедливых выборов являются “правящий режим Сержа Саргсяна” и РПА.
На прошедших в мае 2009 года выборах в Совет старейшин Еревана оппозиционный Армянский национальный конгресс занял 3 место, однако отказался от своих мандатов, мотивируя это массовыми нарушениями на выборах.