28 Փետրվար 2012 - 05:16 AMT
Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից ԳՖՀ կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող խնդրագրի վերաբերյալ որոշումը կախված է լինելու Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշումից: Նման կարծիք PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում արտահայտել է «Կովկաս» ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
«Եթե դա տեղի ունենա, ապա Գերմանիայում համանման խնդրագրի ընդունման հավանականությունը կմեծանա, եթե ոչ`դժվար կլինի կանխագուշակել իրադարձությունների ընթացքը»,-ընդգծել է նա:
Պատասխանելով այն հարցին, արդյոք հնարավոր է, որ նման օրինագծերի ընդունումը շղթայական բնույթ կրի ամբողջ Եվրոպայում, Մինասյանը նկատել է, որ «այս հարցում շղթայական արձագանք լինել չի կարող, քանի որ ցեղասպանության վերաբերյալ օրենքների ընդունման դեպքում գործում են ոչ թե ֆիզիկայի օրենքները, այլ քաղաքականության, որոնց համաձայն, կողմերը պետք է հետաքրքրված լինեն այս հարցով»:
«Այսպես, Ֆրանսիայի դեպքում մի կողմից առկա է լուրջ դիմադրություն, մյուս կողմից քաղաքական էլիտա, որը ձգտում է ընդունել օրինագիծը»,-հավելել է նա:
Գերմանիայի Բունդեսթագը, Խնդրագրերի վերաբերյալ հանձնաժողովի կայանալիք նեիստերից մեկի ժամանակ, կքննարկի ԳՖՀ կողմից ընդունված ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող խնդրագրի վերաբերյալ որոշումը: «Ի պատասխան 2012 թվականի հունվարի 26-ին ներկայացված խնդրագրի, Բունդեսթագի հանձնաժողովը տեղեկացրել է դոկտոր Թեսսա Հոֆֆմանի գլխավորած ցեղասպանությունների ճանաչման դեպարտամենտին` տվյալ հարցը քննարկելու մասին մտադրության մասին»,- PanARMENIAN.Net –ին հայտնել է գերմանական աղբյուրը:
Ինչպես հայտնի է, 2005թ հունիսին Գերմանիայի Բունդեսթագը, առանց նախնական քննարկման միաձայն որոշում ընդունեց ` «1915թ ապրիլի 24-ի հայոց ջարդերի 90 ամյակի կապակցությամբ հայտարարել հիշատակի օր. Գերմանիան պետք է նպաստի հայերի և թուրքերի հարաբերությունների կարգավորմանը»: Որոշման նախագիծը ներկայացվել էր Քրիստոնյա-դեմոկրատական և Քրիստոնյա-սոցիալիստական միությունների կողմից: Փաստաթղթում Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված գործողությունները չեն որակվում որպես ցեղասպանություն, սակայն կա պարբերություն, որում ասվում է, որ միջազգային աղբյուրները տեղի ունեցածը կոչում են Հայոց ցեղասպանություն:
Թուրքիան շատ ցավագին ընդունեց այդ օրինագծին Սենատի հավանություն տալը` հայտարարելով Ֆրանսիայի հետ քաղաքական, ռազմական և տնտեսական համագործակցության սառեցման մասին: Որոշ ֆրանսիական սենատորներ Սահմանադրական խորհուրդ են դիմել օրինագիծը ոչ սահմանադրական ճանաչելու նպատակով: Սպասվում է, որ Խորհուրդը որոշում կընդունի մինչև մարտի 1-ը:

Решение Бундестага Германии по поводу принятия петиции о криминализации отрицания геноцидов, признанных ФРГ, в том числе, Геноцида армян, будет зависеть от заключения Конституционного совета Франции. Такое мнение в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net выразил замдиректора института “Кавказ” Сергей Минасян.
“Если это произойдет, то вероятность принятия похожей петиции в Германии повысится, если нет, то трудно предугадать ход событий”, – отметил он.
Отвечая на вопрос, возможна ли цепная реакция принятия подобных законопроектов по всей Европе, Минасян заметил, что “цепной реакции не может быть в данном вопросе, поскольку в принятии законов относительно Геноцида действуют не законы физики, а законы политики, согласно которым, стороны должны быть заинтересованы в этом вопросе”.
“Так, на примере Франции видно существование с одной стороны сильного противодействия и с другой – политической элиты, стремящейся принять данный законопроект”, – добавил он.
На одном из предстоящих заседаний Комиссия по петициям Бундестага Германии обсудит вопрос криминализации отрицания геноцидов, признанных ФРГ. “В ответ на петицию, представленную 26 января 2012 года, комиссия Бундестага оповестила департамент признания геноцидов, который возглавляет доктор Тэсса Хоффман, о намерении обсудить данный вопрос”, – сообщил PanARMENIAN.Net источник в Германии.
Как известно в июне 2005 года Бундестаг Германии без предварительного обсуждения единогласно принял резолюцию "День поминовения армян по случаю 90-й годовщины резни 24 апреля 1915 года – Германия должна способствовать примирению турок и армян", представленный фракцией блока Христианско-демократического союза и Христианско-социального союза ХДС/ХСС. В документе события начала прошлого века в Османской Турции не характеризуются термином "геноцид", однако в нем есть абзац, где говорится, что международные историки называют произошедшее Геноцидом армян.
Также 23 января Сенат Франции проголосовал за законопроект о криминальной ответственности за отрицание Геноцида армян, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Автором законопроекта является депутат Валери Буайе. Законопроект предусматривает 1 год лишения свободы и штраф в размере 45000 евро. Турция крайне болезненно отреагировала на одобрение данного закона, объявив о замораживании политического, военного и экономического сотрудничества с Францией. Некоторые французские сенаторы обратились в Конституционный совет с целью признать билль неконституционным. Ожидается, что Совет примет решение до первого марта. Президент Франции Николя Саркози пообещал ввести в оборот новый законопроект о криминальной ответственности за отрицание Геноцида армян, если Конституционный суд признает неконституционным билль, принятый Сенатом 23 января.