Այսօր` փետրվարի 28-ին ծնվել է հայ մեծանուն նկարիչ Մարտիրոս Սարյանը: Այսօր լրանում է նրա 132-ամյակը: Նկարիչը ծնվել է 1880թ. փետրվարի 28-ին Նոր Նախիջևանում:
Սարյանի նախնիները եղել են անեցի, ովքեր գաղթել են Ղրիմ, մասնակցել տեղի հայկական գաղթավայրի հիմնադրմանը։ Այնուհետև նրա նախնիները տեղափոխվել են Նոր Նախիջևան, և նպաստել տեղի հայկական գաղութի ստեղծմանը։
1901 թ. Մոսկվայի գեղարվեստական ուսումնարանը դեռ չավարտած, 21-ամյա Սարյանը, որոշ գումար ստանալով ավագ եղբայր Հովհաննեսից, որոշում է տեսնել իր նախնիների երկիրը։ 1915-20 թթ. Սարյանը շատ քիչ է նկարել, սակայն զբաղվել հայրենանվեր գործունեությամբ։ 1915-ին Սարյանը Էջմիածին է եկել օգնելու հայ գաղթականներին, 1916-ին Թիֆլիսում մասնակցում է առաջին «Հայ նկարիչների միության» ստեղծմանը, 1919-ին Ռոստովում հիմնել է հայկական թանգարան։
1921 թ. խորհրդային երիտասարդ իշխանության հրավերով Սարյանը տեղափոխվել է Երևան: Նա ընտանիքի հետ բնակություն է հաստատում հին ու փոքրիկ մի տնակում, որի առօրյան հետագայում պատկերում է իր նկարներում՝ «Իմ բակը» և «Երևանյան բակ գարնանը»: 1922 թ. Խորհրդային Հայաստանի առաջին համագումարը հաստատում է Հայաստանի ԽՍՀ զինանշանի նկարագրությունը: Այդ աշխատանքը հանձնարարված էր Մարտիրոս Սարյանին ու Հակոբ Կոջոյանին: Մեկ աշխատանքում ողջ Հայաստանը ներկայացնելու իր ցանկությունը նա ամփոփել է «Հայաստան» մեծանկարում, որի էսքիզն այսօր զարդարում է նկարչի թանգարանի դահլիճներից մեկը: 1923-1936 թթ. այն Գ. Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոնի գլխավոր վարագույրն էր զարդարում:
Թեև նրա անունը պատկանում է նաև ռուս մշակույթին, միաժամանակ նրա ստեղծագործությունները համարվում են Հայաստանի արվեստի խորհրդանիշը: Գեղանկարչի աշխատանքները Տրետյակովի պատկերասրահի մշտական ցուցադրության մաս են կազմում, սակայն առաջին անգամն է, որ թանգարանը ցուցադրում է Սարյանի բոլոր ստեղծագործություններն ամբողջությմաբ:

28 Февраль 2012 - 05:17 AMT
28 февраля родился выдающийся армянский художник Мартирос Сарьян. Сегодня ему исполнилось бы 132 года.
Мартирос Сарьян родился 28 февраля 1880 года в городе Новый Нахичеван в патриархальной армянской семье.
В 1895г. он заканчивает городское училище в Нахичеване, а в 1897 году поступает в Московское училище живописи, ваяния и зодчества. В 1901году, двадцатилетний студент Мартирос Сарьян, получив от старшего брата Ованеса финансовую поддержку, впервые приехал на свою родину. Он объездил Лори и Ширак, побывал в Ани и Эдчмиадзине, Ахпате и Санаине, Ереване и на Севане. В 1916 году в Тифлисе он принимает участие в организации Общества армянских художников, принимает активное участие в создании "Союза армянских художников". В том же году он оформляет изданную В. Брюсовым "Антологию армянской поэзии". В 1917 году Сарьян навсегда приехал на родину.
Начиная с 1923 года, художник создает знаменитые циклы картин, которые с большим успехом демонстрировались на XIV Венецианской биеннале: "Горы", "Армения", "Мой дворик", "Арагац", "Ереван". В эти же годы он создает герб Советской Армении и занавес первого государственного театра. Родина становится главной и неизменной темой Сарьяна.
Хотя его иго имя и тесно связано и русской культурой, однако Сарьян считается символом армянской культуры.
Картины Сарьяна выставлены в отдельном павильоне Третьяковской галереи, однако, в этом году в галерее впервые будут представлены все работы художника сразу.