29 Փետրվար 2012 - 12:44 AMT
Լիտվայի ԽՍՀ վաստակավոր դերասան, ԽՍՀՄ վաստակավոր դերասան, Լիտվայի ԽՍՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, Գեդիմինասի երրորդ աստիճանի պատվո շքանշանի ասպետ Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսն ասում է, որ Հայաստանն իր համար վաղուց է երկրորդ հայրենիք դարձել: «Հայաստանի և հայ ժողովրդի շնորհիվ ես ճանաչեցի այն, ինչ ուրիշ պայմաններում չէի իմանա: Այդ փորձն ինձ այնքան կապեց Հայաստանի հետ, որ Հայաստան եմ գալիս կարծես հարազատներիս մոտ», մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Ադոմայտիսը: Դերասանը, ով Հայաստանում է «Արմմոնո» միջազգային թատերական փառատոնի շրջանակում, նշեց, որ զարմանում է այն փաստի վրա, որ մինչ այժմ Թուրքիան չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, և ցնցված է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրից:
Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսը ծնվել է 1937 թ-ի հունվարի 31-ին, Լիտվայի Շաուլյայ քաղաքում: Ավարտել է Վիլնյուսի պետական համալսարանի ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի ֆակուլտետը և Վիլնյուսի կոնսերվատորիայի դերասանական բաժինը: 1963-1967թթ. աշխատել է Կաունասի դրամատիկական թատրոնում, իսկ 1967 թ-ից` Լիտվայի Ազգային դրամատիկական թատրոնի դերասան է: Որպես կինոդերասան նա հայտնի դարձավ 1970թ-ին նկարահանված Վիտաուտաս Ժալակյավիչուսի «Ոչ ոք չէր ուզում մեռնել» լեգենդար ֆիլմում նկարահանվելուց հետո:

Заслуженный артист Литовской ССР, заслуженный артист СССР, лауреат государственной премии Литовской ССР, кавалер ордена Великого князя Литовского Гедиминаса Регимантас Адомайтис в беседе с журналистами сказал, что для него Армения давно стала второй родиной. “Благодаря Армении и армянскому народу я узнал то, о чем в других условиях я бы никогда не узнал. Этот опыт так связал меня с Арменией, что сюда я приезжаю, как к своим родным”, – сказал актер. Регимантас Адомайтис приехал в Армению в рамках Международного театрального фестиваля моноспектаклей “Арммоно”. Он сказал, что удивлен тем, что до сих пор Турция не признала Геноцид армян. Актер был впечатлен памятником жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде.
Регимантас Адомайтис родился 31 июня 1937 года в городе Шауляй Литвы. В 1954 году поступил на физико-математический факультет Вильнюсского государственного университета и в 1959 году закончил обучение, однако уже с 1958 года он начал учиться на актёрском факультете Вильнюсской консерватории. В 1962 году он получил диплом актёра.
В 1962-63 работал в драматическом театре города Капсукаса. В 1963 году поступил в труппу Каунасского государственного академического театра драмы, где работал по 1967 год. С 1967 года и по настоящее время он является актёром Национального академического драматического театра Литвы.
Любителям кино он известен по легендарному фильму “Никто не хотел умирать” (1970) режиссера Витаутаса Жалакявичуса.