29 Փետրվար 2012 - 12:45 AMT
Այս տարի «Արմմոնո» և Վ. Փափազյանի անվան Շեքսպիրյան միջազգային թատերական փառատոնն անցկացվելու են զուգահեռաբար:
«Շեքսպիրյան փառատոնը վերադարձրինք մոնոներկայացումների տեսակին, այն տեսակին, որը ստեղծվեց, և ես կարծում եմ, որ այն հետաքրքիր տեսակ է, հատկապես շեքսպրյան դրամատուրգիայի հետ», լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, ասելով, որ այն նաև ավելի հեշտ է կազմակերպել, քանի որ թատրոն բերելը դժվար է:
Երկու փառատոների բյուջեն, այս տարի, կազմում է 12 մլն դրամ:
Փառատոնին կհյուրընկալվեն ռուս հանրահայտ թատերագետ Էլեոնորա Մակարովան, բելառուս հայտնի թատերագետ Լենա Լիոպոն, վրացի թատերական պրոդյուսեր Նինո Լապիաշվիլին, Վրոցլավի (Լեհաստան) մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնի տնօրեն Վեցլավ Գերասը, Քիլի (Գերմանիա) մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնի տնօրեն Իոլանտա Զուտովիչը, Խմելնիցկիի (Ուկրաինա) մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնի նախագահ Նինա Մազուրը, Ուլյանովսկի Ի. Գոնչարովի անվ. դրամատիկական թատրոնի տնօրեն Նինա Նիկոնորովան և ուրիշներ:
«Արմմոնո» մոնոներկայացումների 10-րդ միջազգային փառատոնը տեղի է ունենալու փետրվարի 29-ից մարտի 5-ը: Փառատոնին մասնակցելու են մոնոփառատոների ղեկավար-տնօրեններ, դերասաններից մի քանիսը փառատոնի շրջանակում վարպետության դասընթացներ կանցկացնեն Երևանի կինոյի եւ թատրոնի ինստիտուտի ուսանողների համար:
«Արմմոնո»-ն առաջին անգամ անցեկացվել է 2002 թ. սեպտեմբերի 24-ին: Փառատոնի հիմնադիրն է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, տնօրենը` Մարիաննա Մխիթարյանը:

В этом году фестиваль “Арммоно” и Шекспировский театральный международный фестиваль им. В. Папазяна будут проводиться параллельно. “Мы вернули Шекспировский фестиваль в формат моноспектаклей, который достаточно интересен, особенно в шекспировской драматургии”, – сказал в беседе с журналистами председатель Союза театральных деятелей Армении Акоп Казарян.
Бюджет двух фестивалей в этом году составляет 12 миллионов драмов. Гостями фестиваля будут известный театровед Элеонора Макарова, известный белорусский театровед Лена Лиопо, грузинский театральный продюсер Нино Лапиашвили, директор международного фестиваля моноспектаклей Вроцлава (Польша) Вецлав Герас, директор международного фестиваля моноспектаклей Киля (Германия) Иоланта Зутович, председатель международного фестиваля моноспектаклей Хмельницка (Украина) Нина Мазур, директор Драматического театра им. И. Гончарова Ульяновска Нина Никонорова и другие.
10-ый международный фестиваль моноспектаклей “Арммоно” состоится с 29 февраля по 5 марта. В фестивале примут участие руководители и директоры монофестивалей, некоторые из актеров в рамках фестиваля проведут мастер-классы для студентов Ереванского института театра и кино.