1 Մարտ 2012 - 09:00 AMT
ՀՀ խորհրդարանն ընդունել է «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին օրինագիծը»: Երկար քաշքշուկից հետո, քվեարկության արդյունքում օրենքն ընդունվեց 67 «կողմ», 1 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ, իսկ ընդդիմադիր պատգամավորները բոյկոտել են և չեն մասնակցել քվեարկությանը: Քվեարկությունից անմիջապես հետո բոլոր պատգամավորները իշխող կոալիցիայից լքել են դահլիճը՝ առաջացնելով «Ժառանգության» խմբակցության պատգամավորների դժգոհությունը: Նրանք համարում են, որ դա հատուկ է արվել, որպեսզի հնարավոր չլինի համեմատել տաբլոյի ու դահլիճի արդյունքները: Իր հերթին ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը կոչ է արել ընդդիմադիր պատգամավորներին խոսել ոչ թե ենթադրություններով, այլ կոնկրետ անուններ նշելով: Դրանից հետո պատգամավորներն անցել են օրակարգի մյուս հարցերին:
Քվեարկությունից առաջ մթնոլորտը բավականին լարված էր: «Ժառանգության» անդամ Զարուհի Փոստանջյանը որոշել էր կանգնած հետևել մյուս պատգամավորների քվեարկությանը, որպեսզի մեկը մյուսի փոխարեն չքվեարկի: ԱԺ խոսնակը խնդրեց նրան զբաղեցնել իր տեղը , ի պատասխան ՀՅԴ անդամ Վահան Հովհաննիսյանը նշեց, որ պատգամավորն իրավունք ունի գտնվել դահլիճի ցանկացած տեղում: Նիկոյանն իր հերթին հավաստիացրեց, որ քվեարկության վահանակը երկար ժամանակ կգտնվի պատգամավորների տեսադաշտում և նրանք կարող են համեմատել արդյունքները: Հովհաննիսյանն ասել է, դահլիճի պատկերն ավելի հետաքրքիր է, քան տաբլոն:
Հանրապետական Մանվել Բավեյանը տեղից նշել է, որ որոշ պատգամավորներ իրենց համարում են բանտապահներ և դա նրան դուր չի գալիս:

В парламенте РА завершилось голосование по закону “О чрезвычайном положении”. После долгого затягивания голосования, закон был принят 67 голосами “за”, 1 “против”, а оппозиционные депутаты бойкотировали и не проголосовали вовсе. Сразу после окончания голосования, все депутаты от правящей коалиции покинули зал заседания, что вызвало недовольство депутатов от “Наследия”. Они считают, что это сделано специально, чтобы невозможно было сравнить результаты на табло и в зале. В свою очередь вице спикер НС Эдуард Шармазанов призвал оппозиционных депутатов говорить не предположениями, а назвать конкретные имена и фамилии. После этого депутаты перешли к другим вопросам повестки.
Перед голосованием обстановка была очень накаленной. Член партии “Наследие” Заруи Постанджян решила встать и следить за всеми депутатами, чтобы не голосовали друг за друга. Глава парламента Самвел Никоян попросил ее сесть на свое место, в ответ на что, депутат от АРФ “Дашнакцутюн” Ваан Ованнисян заметил, что депутат имеет право находиться в любом месте зала. Никоян в свою очередь заверил, что табло голосования будет долго надодится в поле зрения депутатов и они смогут сравнить результаты. Ованнисян же сказал, что картинка в зале более интересна, чем табло.
Депутат от РПА Манвел Бавеян заявил с места, что некоторые депутаты считают себя тюремными надзирателями, и ему это не нравится.