1 Մարտ 2012 - 10:32 AMT
Էդուարդ Շարմազանով. ԱԻ-ի մասին օրենքի վերաբերյալ տարակարծություն կար ինչպես կոալիցիայում, այնպես էլ ՀՀԿ-ում
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը մեկնաբանել է ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքը, որ ՀՀԿ ու ԲՀԿ օրինագծի վերաբերյալ զգալի հակասություններ չեն ունեցել:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Շարմազանովն ասել է, որ այս օրենքի վերաբերյալ, այնուամենայնիվ, կար տարակարծություն ոչ միայն կոալիցիոն գործընկերների մոտ, այլ նաև հենց ՀՀԿ-ում: Որպես օրինակ փոխխոսնակը բերել է Ռաֆիկ Պետրոսյանին, ով դեմ է քվեարկել օրինագծին: Արդյոք դա հանդիսանում է կուսակցական կարգապահության խախտում հարցին, Շարմազանովը դրական պատասխան տվեց, քանի որ Պետրոսյանը դեմ է գնացել խմբակցության դիրքորոշմանը: Ընդ որում, փոխխոսնակը նկատել է, որ այս հարցի առնչությամբ Պետրոսյանի դիրքորոշումը պարզ էր դեռևս նախորդ օրվանից, երբ իր ելույթում նա դեմ հանդես եկավ օրինագծին: Ըստ Պետրոսյանի, օրենքը խստորեն սահմանափակում է խորհրդարանի լիազորությունները` այն վերածելով «ջնջոցի»:
Ընդ որում, Շարմազանովը չի մեկնաբանել, արդյոք Պետրոսյանի վարքը քննարկվելու է կուսակցության խորհուրդի ժամանակ: Այսօր ՀՀ ԱԺ-ում 67 «կողմ» և 1 «դեմ» ձայներով ընդունվել է «Արտակարգ իրավիճակի իրավական ռեժիմի մասին» օրենքը, իսկ ընդդիմադիրները բոյկոտել են այն և քվեարկությանն առհասարակ չեն մասնակցել:
Սակայն վարչապետի առաջարկով օրինագծի քննարկումը հետաձգվել էր` այն վերամշակելու պատրվակով: Վերանայվելուց հետո օրինագիծը հրատապ կարգով դրվել էր ԱԺ դիտարկամնը: Ընդդիմությունը տվյալ օրինագիծը համարում է հակասահմանադրական, քանի որ նախագահին ընձեռում է միանձնյա լիազորություններով, ինչպես նաև թույլատրում է բանակի` կիրառումը սպառվալիքի դեպքում, որը հանգեցրել է ԱԻ-ի:

Вице спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов прокомментировал слова Наиры Зограбян от партии “Процветающая Армении”, что у ППА у РПА не было особых противоречий по закону “О правовом режиме чрезвычайного положения”.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Шармазанов сказал, что разные мнения относительно этого закона все-таки были не только с коалиционными партнерами, но и в самой РПА. В качестве примера он привел депутата Рафика Петросяна, который проголосовал против законопроекта. На вопрос журналиста является ли это нарушением партийной дисциплины, Шармазанов ответил утвердительно, так как Петросян пошел против позиции фракции. При этом вице спикер заметил, что позиция Петросяна по этому вопросу была ясна еще со вчерашнего дня, когда в своей речи он выступил резко против закона. По словам Петросяна, этот закон сильно ограничивает полномочия парламента, делает из парламента “тряпку”.
При этом Шармазанов не прокомментировал, будет ли поставлено вопрос поведения Рафика Петросяна на совете партии.
Сегодня в Парламенте РА 67 голосами “за”, 1 “против” был принят закон “О правовом режиме чрезвычайного положения ”, а оппозиционные депутаты бойкотировали и не проголосовали вовсе.