ՀԱԿ-ի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը մեկնաբանել է Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշումը, որով Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը ոչ սահմանադրական է ճանաչվել: Նրա խոսքով` երբ այդ օրենքն ընդունվեց, ողջ հայ ժողովուրդը ոգեշնչվել էր, իսկ Սերժ Սարգսյանն ու Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհակալություն էին հայտնել Ֆրանսիայի իշխանություններին` հայտարարելով, որ դա հայկական դիվանագիտության հաղթանակի արդյունքն է:
«Թե ինչպիսի մասնակցություն են դրան ունեցել հայ դիվանագետները, միայն Աստծուն է հայտնի, քանի որ ֆրանսիական կառավարությունը դա արել է այլ դրդապատճառներով` որպեսզի երաշխավորի հայ համայնքի ձայներն ընտրություններում և խոչընդոտի Թուրքիայի անդամակցությանը Եվրամիությանը»,- ընդգծել է Տեր-Պետրոսյանը:
Նա հավելել է, որ հայկական հարցը կրկին դարձել է արտաքին ուժերի խաղերի առարկան` դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։ Նրա խոսքով` Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Ցեղասպանության մասին օրենքի ընդունումից հետո արժեր մտածել, թե ինչպես դա կանդրադառնա Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման վրա, որոնք «կենսական նշանակություն ունեն Հայաստանի, մեր երկրի ազգային անվտանգության և տնտեսական զարգացման համար»:
Տեր-Պետրոսյանն ասել է նաև, որ իշխանությունները պետք է այնպես անեին, որպեսզի այդ «դիվանագիտական հաղթանակը» չնմանվի 1878թ. Բեռլինի և 1920թ. Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսներում հայկական դիվանագիտության տարած ավելի փայլուն հաղթանակներին, որոնց հետևանքով նախ բնաջնջվեց ողջ Արևմտյան Հայաստանը, և ապա կորսվեց Հայաստանի Հանրապետության տարածքի ուղիղ կեսը։

Лидер АНК Левон Тер-Петросянв своем выступлении прокомментировал решение Конституционного совета Франции о том, что законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян является неконституционным. По его словам, когда этот закон был принят, весь армянский народ был полон воодушевления, а Серж Саргсян и Эдвард Налбандян поблагодарили власти Франции, заявив, что это результат победы армянской дипломатии.
“Какое участие приняли в этом армянские дипломаты, одному Богу известно, так как французское правительство сделало это по другим причинам: чтобы заручиться голосами армян на выборах и препятствовать вхождению Турции в Евросоюз”,- подчеркнул Тер-Петросян.
Он добавил, что Армянский вопрос снова стал игрушкой в международной политике. По его словам, после принятия французским сенатом закона о Геноциде, следовало бы задуматься над тем, как это отразится на нормализации отношений с Турцией, которые “имеют жизненные значения для Армении, для национальной безопасности и экономического развития нашей страны”.
Он также сказал, что властям надо было сделать так, чтобы эта “дипломатическая победа” не стала похожа на еще более впечатляющие победы на конференциях в Берлине в 1878 году и в Париже – в 1920 году, в результате чего была истреблена вся Западная Армения, а Республика Армении потеряла половину своей территории”.