1 Մարտ 2012 - 17:31 AMT
Մարտի 1-ին` երեկոյան 18:00-ին, Երևանի Ազատության հրապարակում 4-ամսյա ընդմիջումից հետո մեկնարկեց ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքը, որին, Ոստիկանության տվյալների համաձայն, հավաքվել էր չորս հազար մարդ: Հանրահավաքն ընթանում էր Հայաստանի նորագույն պատմության համար ողբերգական հիշատակի օրը:
2008թ. փետրվարից հայկական ընդդիմությունը` նախկին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ Երևանի կենտրոնում անցկացնում էր հանրահավաք` այդ կերպ արտահայտելով նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ իր դժգոհությունը: Մարտի 1-2 ակցիաների ընթացքում բախումներ էին եղել հանրահավաքի մասնակիցների և ոստիկանության ուժերի միջև: Գլխավոր դատախազության տվյալներով, տուժել է մոտ 200 մարդ, ձերբակալվել 100 և զոհվել 10:
Ծափահարություններ «2008թ. մարտի 1-ին ընկած հերոսների» հիշատակին
Հանրահավաքը բացել է «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը, ով իր խոսքում ասել է, որ պետք չէ լռության րոպեով հարգել 2008թ. մարտյան դեպքերի զոհերի հիշատակը, այլ հարկ է դա անել ծափերով: Այդ խոսքերից և ծափահարություններից հետո ելույթ է ունեցել 2008թ. մարտի 1-ի զոհերից մեկի` Գոռ Կլոյանի հայրը, ով ներկայիս իշխանություններին մեղադրել է նրանում, որ նրանք զավթել են իշխանությունը` իրենց երեխաների արյունը թափելով: Նա նաև մեղադրել է եվրոպական կառույցներին, որ անօրինականության վրա աչք են փակել: Կլոյանի հայրը այս սպանությունները համեմատել է Դինքի սպանության հետ, քանի որ դա ևս չբացահայտված է մնացել:
Բոլորին պետք է դատի տալ. բոլորը հավասար են օրենքի առաջ
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ պետք է դատի տալ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և ներկայիս նախագահ Սերժ Սարգսյանին, խորհրդարանի նախկին խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանին, Ոստիկանության նախկին պետ Հայկ Հարությունյանին, Ազգային անվտանգության ղեկավար Գոռիկ Հակոբյանին, ՀՀ գլխավոր դատախաղ Աղվան Հովսեփյանին, ՊՆ ներկայիս նախարար Սեյրան Օհանյանին և որոշ այլ պաշտոնյաների: Բոլորն են հավասար օրենքի առաջ, ոչ ոք առավելություն չունի»,- հայտարարել է նա:
Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանն իր հերթին հայտնել է, որ 4 ամսվա ընթացքում հասցրել է կարոտել հանրահավաքները. «Խոստանում եմ, որ այսուհետ հանրահավաքներն ավելի հաճախակի կլինեն»: Իր խոսքում նա անդրադարձել է 2008թ. մարտի 1-ի հարցին և նշել մեղավորների անպատժելիությունը: Նրա խոսքով` իշխանությունները կանխամտածված կերպով են աջակցում արտագաղթին, աղքատության աճին և ողբերգական դեպքերին բանակում, որպեսզի իրենց ձեռքում պահեն իշխանությունը:
ՀԱԿ. Իշխանությունները վախենում են առաջիկա ընտրություններից
ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանն իր հերթին հայտնել է, որ իշխանություններն առաջիկա ընտրություններին նախանձելի դրության մեջ չեն մոտենում. երկրում ծայրահեղ աղքատություն է, սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամ: Նրա խոսքով` ընտրություններում պարտության առջև վախի պատճառով իշխանություններն աննախադեպ քայլի են դիմել` ՀՀԿ համամասնական ցուցակում առաջին համարի տակ գրանցելով երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ այժմ Հայաստանում կա կազմակերպված ընդդիմություն` ի դեմս ՀԱԿ-ի, որը համակարգում է «ժողովրդի պայքարը վարչակարգի դեմ»: Նա ժողովրդին կոչ է արել ավելի ակտիվ մասնակցել իշխանությունների դեմ պայքարին` դիմելով Կոնգրեսի տարածքային կառույցներ, «զորակոչվել» պայքարին հանուն ազատ և ժողովրդավարական Հայաստանի:
«Արտակարգ իրադրության իրավական ռեժիմի մասին» նոր օրենքի մասին
«Հանրապետություն» ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը, ելույթ ունենալով Ազատության հրապարակում ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ, անդրադարձել է դրությանը երկրում` իշխանություններին մեղադրելով ստեղծված սոցիալ-տնտեսական իրադրության մեջ: Այս համատեքստում նա նկատել է, որ բնակչության 80 տոկոսը բացեիբաց խոստովանում է, որ հնարավորության դեպքում կհեռանա երկրից:
Սարգսյանից հետո ելույթ է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանը, որն անդրադարձել է «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքին, որն ընդունվել է այսօր Հայաստանի Ազգային ժողովում: Նա նկատել է, որ չնայած ընդդիմության բոլոր կոչերին, օրենքը, այնուամենայնիվ, ընդունվել է, և ամենասարսափելին այն է, որ ԱԻ դեպքում բանակի կիրառման մասին օրենքն ընդունվել է հենց մարտի 1-ին:
Տեր-Պետրոսյանն անձամբ կկազմի ՀԱԿ-ի ընտրացուցակը
Հանրահավաքի վերջում ելույթ է ունեցել Կոնգրեսի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Նա հաղորդել է, որ Կոնգրեսը որոշում է կայացրել՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում համամասնական ցուցակը վերջնական տեսքի բերելու պարտականությունը դնել իր վրա, «իհարկե, հաշվի առնելով ՀԱԿ-ի քաղխորհրդում քննարկված չափորոշիչներն ու առաջարկները»:
Տեր-Պետրոսյանը նշել է նաև, որ անհրաժեշտ է հաղթահարել ժողովրդի մեջ արմատացած հոգեբանական բարդույթը, որ նախագահական ընտրությունները խորհրդարանականից կարևոր են: «Հասարակությանը համոզիչ կերպով պետք է բացատրել խորհրդարանական ընտրությունների կարևորությունը` դրանք դիտելով որպես նախադրյալ հենց նախագահական ընտրություններում հաջողության հասնելու համար: Հաղթելով խորհրդարանական ընտրություններում` ժողովուրդն անհամեմատ կհեշտացնի իր հաղթանակը նախագահական ընտրություններում»,- ընդգծել է նա:
Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան 2012թ. մայիսի 6-ին:
Ռոբերտ Քոչարյանը «խորտակված նավ է»
Տեր-Պետրոսյանն անդրադարձել է նաև Քոչարյանի մասին պտտվող լուրերին: «Քանի դեռ իշխանությունը Սերժ Սարգսյանի ձեռքում է` Ռոբերտ Քոչարյանն այդ մասին երազել անգամ չի կարող»,- մարտի 1-ին հանրահավաքի ժամանակ հայտնել է ՀԱԿ-ի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը` հավելելով, որ Ռոբերտ Քոչարյանը «խորտակված», իսկ Սերժ Սարգսյանը «խորտակվող նավ է»:
Նա կոչ է արել նաև «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ կապված ցանկացած անցուդարձի ետևում չփորձել տեսնել «Ռոբերտ Քոչարյանի ականջները»: ՀԱԿ-ի առաջնորդը, չբացառելով ԲՀԿ և Քոչարյանի կապը, նկատել է, որ դա գնալով ավելի է նմանվում «դավադրությունների տեսության»:
Իսկ ինչ վերաբերում է «Բարգավաճ Հայաստանին» Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության օրոք պաշտոնավարած ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանի անդամագրմանը, ապա Տեր-Պետրոսյանը դա բացատրել է Օսկանյանի և ԲՀԿ փոխադարձ շահերով:
Թաթար-մոնղոլները, Ռոբերտ Քոչարյանն ու Արթուր Բաղդասարյանը
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքով` ինքը Ռոբերտ Քոչարյանին երբեք թաթար-մոնղոլ չի անվանել: Նա նման բան չի ասել ոչ թե որովհետև կվիրավորեր Ռոբերտ Քոչարյանին, այլ որովհետև այդպիսով կարող էր վիրավորել հարգարժան թաթար և մոնղոլ ժողովուրդներին, որոնք ժամանակին կարևոր դեր են խաղացել համաշխարհային պատմության մեջ: Նրա խոսքով` ինքը միայն հայտարարել է, որ քոչարյանա-սերժական վարչախմբի ձևավորած տնտեսական համակարգը որևէ կապ չունի ո'չ սոցիալիզմի, ո'չ ֆեոդալիզմի, ո'չ իսկ անվանապես հռչակված կապիտալիզմի հետ և ավելի շուտ հիշեցնում է թաթար-մոնղոլական տիպի խանական համակարգ:
Նա հավելել է նաև, որ Արթուր Բաղդասարյանին «դավաճան» չի անվանել` հեգնանքով հիշեցնելով, որ վերջինիս դավաճան է անվանել Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: Իսկ ինչ վերաբերում է Արթուր Բաղդասարյանի անսկզբունքայնությանը, ապա, Տեր-Պետրոսյանի խոսքով, այդ մասին դեռևս 2008 թվականին խոսել է Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ռոբին Ֆիլիպսը:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Հայկական հարցի և հայկական դիվանագիտության «հաղթանակների» մասին
ՀԱԿ-ի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր ելույթում մեկնաբանել է նաև Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշումը, որով Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը ոչ սահմանադրական է ճանաչվել: Նրա խոսքով` երբ այդ օրենքն ընդունվեց, ողջ հայ ժողովուրդը ոգեշնչվել էր, իսկ Սերժ Սարգսյանն ու Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհակալություն էին հայտնել Ֆրանսիայի իշխանություններին` հայտարարելով, որ դա հայկական դիվանագիտության հաղթանակի արդյունքն է:
«Թե ինչպիսի մասնակցություն են դրան ունեցել հայ դիվանագետները, միայն Աստծուն է հայտնի, քանի որ ֆրանսիական կառավարությունը դա արել է այլ դրդապատճառներով` որպեսզի երաշխավորի հայ համայնքի ձայներն ընտրություններում և խոչընդոտի Թուրքիայի անդամակցությանը Եվրամիությանը»,- ընդգծել է Տեր-Պետրոսյանը:
Նա հավելել է, որ հայկական հարցը կրկին դարձել է արտաքին ուժերի խաղերի առարկան` դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։ Նրա խոսքով` Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Ցեղասպանության մասին օրենքի ընդունումից հետո արժեր մտածել, թե ինչպես դա կանդրադառնա Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման վրա, որոնք «կենսական նշանակություն ունեն Հայաստանի, մեր երկրի ազգային անվտանգության և տնտեսական զարգացման համար»:
Տեր-Պետրոսյանն ասել է նաև, որ իշխանությունները պետք է այնպես անեին, որպեսզի այդ «դիվանագիտական հաղթանակը» չնմանվի 1878թ. Բեռլինի և 1920թ. Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսներում հայկական դիվանագիտության տարած ավելի փայլուն հաղթանակներին, որոնց հետևանքով նախ բնաջնջվեց ողջ Արևմտյան Հայաստանը, և ապա կորսվեց Հայաստանի Հանրապետության տարածքի ուղիղ կեսը։
Հաջորդ հանրահավաքը` մարտի 30-ին
Հայ ազգային կոնգրեսի հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա մարտի 30-ին: Այդ մասին մարտի 1-ին ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի հերթական հանրահավաքի ժամանակ հայտնել է ՀԱԿ-ի ակտիվիստ, «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: Ընդ որում, նա նկատել է, որ եթե անհրաժեշտություն առաջանա, ապա հանրահավաքը կարող է տեղի ունենալ և նշանակված ամսաթվից շուտ:
Հանրահավաքից հետո ցուցարարները երթով շարժվել են դեպի Մյասնիկյանի հրապարակ, որպեսզի հարգանքի տուրք մատուցեն 2008թ. մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին:

1 Март 2012 - 17:31 AMT
1 марта в 6 часов вечера на площади Свободы в Ереване после 4-месячного перерыва начался митинг оппозиционного Армянского национального конгресса, на который, по данным Полиции, собралось четыре тысячи человек. Митинг проходил в трагичный для новейшей истории Армении памятный день.
В 2008 года армянская оппозиция во главе с первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном, который баллотировался на президентских выборах и проиграл, в центре Еревана проводила митинги, выражая недовольство итогами голосования. Акции протеста вылились 1-2 марта в беспорядки и столкновения митингующих с полицией. По данным Генпрокуратуры, пострадали около 200 человек, десять человек погибли, было арестовано более 100 человек.
Аплодисменты в память “павших героев 1 марта 2008 года”
Митинг открыл главный редактор газеты “Айкакан жаманак” Никол Пашинян, который в своей речи сказал, что не стоит минутой молчания поминать жертв 1 марта 2008 года, а следует почтить память этих героев аплодисментами. После этих слов и последовавших аплодисментов прозвучал гимн Армении. С речью выступил отец одного из погибших 1 марта 2008 года Гора Клояна, который обвинил нынешние власти в том, что они захватили власть, пролив кровь их детей. Он также обвинил европейские структуры, что они закрыли глаза на безнаказанность. Отец Клояна сравнил эти убийства с убийством Гранта Динка в Стамбуле, так как они тоже остались нераскрытыми.
Всех под суд: все равны перед законом
В своей речи Никол Пашинян завил, что за 1 марта 2008 года надо отдать под суд и добиться приговора с конфискацией имущества бывшего президента Армении Роберта Кочаряна, нынешнего главу страны Сержа Саргсяна, бывшего главу парламента Овика Абраамяна, бывшего главу Полиции Айка Арутюняна, главу Службы нацбезопасности Горика Акопяна, главного прокурора РА Агвана Овсепяна, бывшего главу МО Микаела Арутюняна, нынешнего министра обороны Сейрана Оганяна, главу специальной следственной комиссии Андраника Мирзояна. “Все равны перед законом, никто не может быть более равным”, – заявил он
В свою очередь, председатель правления Армянского общенационального движения (АОД) Арам Манукян заявил, что за 4 месяца успел соскучиться по митингам: “Обещаю, что впредь митинги будут чаще”. В своей речи, он обратился к вопросу 1 марта 2008 года и отметил безнаказанность виновных. По его словам, власти умышленно содействуют эмиграции, росту бедности и трагическим случаям в армии, чтобы удержать власть.
АНК: Власти боятся предстоящих выборов
В свою очередь, координатор АНК Левон Зурабян заявил, что власти подходят к предстоящим выборам в незавидном положении: в стране повальная бедность, социально-экономический кризис. По его словам, из-за страха, власти пошли на беспрецедентный шаг, назначив первым номером пропорционального списка РПА президента страны Сержа Саргсяна.
При этом он подчеркнул, что сейчас в Армении есть организованная оппозиция в лице АНК, который координирует “борьбу народа против режима”. Он призвал народ активнее участвовать в борьбе с властями, обращаясь в территориальные структуры Конгресса, “рекрутироваться” в борьбу за свободную и демократичную Армению.
O новом законе “О правовом режиме чрезвычайного положения”
Председатель оппозиционной партии “Республика” Арам Саркисян, выступая на митинге, обратился к положению в стране, обвинив власти в сложившейся социально-экономической ситуации. В этом контексте он заметил, что 80 процентов населения открыто признают, что при возможности уехали бы из страны.
После Саркисяна слово опять взял Никол Пашинян. Он обратился к закону “О правовом режиме чрезвычайного положения”, принятого сегодня Национальным собранием Армении. Он заметил, что, несмотря на все призывы оппозиции, закон все же был и принят, и самое ужасное, что закон о применении армии в случае ЧП был принят именно 1 марта.
Тер-Петросян лично составит избирательный список АНК
В конце митинга выступил сам глава конгресса Левон Тер-Петросян. Он сообщил, что АНК поручил ему лично составить избирательный список на предстоящих парламентских выборах: “Конечно, с учетом тех стандартов, которые были выработаны на заседаниях политсовета АНК”.
Тер-Петросян также отметил, что необходимо преодолеть существующий в народе психологический комплекс, что президентские выборы важнее, чем парламентские.
“Это (парламентские выборы) нужно рассматривать как залог победы на президентских выборах. Победив на парламентских выборах, народ облегчит свою задачу на президентских выборах”, – подчеркнул он. Парламентские выборы в Армении состоятся 6 мая 2012 года.
Роберт Кочарян – “затонувший корабль”
Тер-Петросян также обратился к муссируемым слухам о Кочаряне. “Пока у Сержа Саргсяна власть, Роберт Кочарян может и не мечтать о ней”, – заявил глава АНК, добавив, что Роберт Кочарян является “затонувшим кораблем”.
Он также призвал не видеть за любыми процессами в “Процветающей Армении” “уши Роберта Кочаряна”. Лидер АНК, не исключив связи ППА и Кочаряна, заметил, что это все больше смахивает на “теорию заговоров”.
Что же касается вступления в “Процветающую Армению” экс-главы МИД РА в годы президентства Роберта Кочаряна Вардана Осканяна, то Тер-Петросян объяснил это совпадением взаимных интересов Осканяна и ППА.
Татаро-монголы, Роберт Кочарян и Артур Багдасарян
По словам Левона Тер-Петросяна, он никогда не называл Роберта Кочаряна татаро-монголом. Он этого не делал, "не потому что оскорбил бы Роберта Кочаряна, а потому что он нанес бы оскорбление глубокоуважаемым татарскому и монгольскому народам, которые в свое время сыграли видную роль в мировой истории". По его словам, он лишь заявлял, что власти в Армении создали такую экономическую систему, которая схожа с экономической системой татаро-монгольских ханств.
Он также добавил, что не называл Артура Багдасаряна предателем, с иронией напомнив, что "предателем того назвал второй президент Армении Роберт Кочарян". Что касается "предательства Артура Багдасаряна", то, по словам Тер-Петросяна, об этом говорил еще временный поверенный в делах США в Армении в 2008 году.
Левон Тер-Петросян об Армянском вопросе и “победах” армянской дипломатии
Лидер АНК Левон Тер-Петросян в своем выступлении также прокомментировал решение Конституционного совета Франции о том, что законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян является неконституционным. По его словам, когда этот закон был принят, весь армянский народ был полон воодушевления, а Серж Саргсян и Эдвард Налбандян поблагодарили власти Франции, заявив, что это результат победы армянской дипломатии.
“Какое участие приняли в этом армянские дипломаты, одному Богу известно, так как французское правительство сделало это по другим причинам: чтобы заручиться голосами армян на выборах и препятствовать вхождению Турции в Евросоюз”,- подчеркнул Тер-Петросян.
Он добавил, что Армянский вопрос снова стал игрушкой в международной политике. По его словам, после принятия французским сенатом закона о Геноциде, следовало бы задуматься над тем, как это отразится на нормализации отношений с Турцией, которые “имеют жизненные значения для Армении, для национальной безопасности и экономического развития нашей страны”.
Он также сказал, что властям надо было сделать так, чтобы эта “дипломатическая победа” не стала похожа на еще более впечатляющие победы на конференциях в Берлине в 1878 году и в Париже – в 1920 году, в результате чего была истреблена вся Западная Армения, а Республика Армении потеряла половину своей территории”.
Следующий митинг – 30 марта
Следующий митинг АНК пройдет 30 марта. Об этом 1 марта на очередном митинге оппозиционного Армянского национального конгресса на площади Свободы в Ереване заявил активист АНК, редактор газеты “Айкакан жаманак” Никол Пашинян.
После митинга участники прошли шествием к площади Мясникяна, чтобы отдать дань памяти жертвам событий 1 марта 2008 года.