2 Մարտ 2012 - 05:43 AMT
Ըստ պաշտոնական տվյալների, 2011 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ` ՀՀ պետական պարտքը կազմել է 1 տրիլիոն 592 միլիարդ 712 միլիոն դրամ կամ մոտ 4 միլիարդ 137 միլիոն դոլար: Դրանից 3 միլիարդ 568 միլիոն դոլարը արտաքին պարտքն է:
«Հայկական ժամանակը» գրում է, որ միայն անցած տարվա ընթացքում ՀՀ արտաքին պարտքը աճել է 270 միլիոն դոլարով կամ ավելի քան 8 տոկոսով: Ներքին պարտքը աճել է 36 միլիարդ դրամով կամ մոտ 93 միլիոն դոլարով: Այսպիսով, ՀՀ պետական պարտքը աճել է 363 միլիոն դոլարով: Այլ կերպ ասած, ՀՀ կառավարությունը անցած տարվա ողջ ընթացքում օրական վերցրել է մեկ միլիոն դոլարի պարտք` ներառյալ շաբաթ-կիրակի օրերը: Հաշվի առնելով մարդահամարի վերջին տվյալները` Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի, անկախ իր կամքից, պարտք է 1480 դոլար:

По официальным данным, по положению на 31 декабря 2011 года госдолг Армении составил 1 триллион 592 миллиарда 712 миллионов драмов, или около 4 миллиардов 363 миллионов долларов. Из них 568 миллионов долларов составляет внешний госдолг.
Газета “Айкакан жаманак” пишет, что только в течение прошлого года внешний долг Армении вырос на 270 миллионов долларов, т.е., более, чем на 8%. Внутренний долг вырос на 36 миллиардов драмов или около 93 миллионов долларов.
Другими словами, в течение всего прошлого года правительство РА ежедневно, включая выходные, делало долги в размере 1 миллиона долларов, и, учитывая данные последней переписи населения, можно сказать, что каждый гражданин Армении должен 1480 долларов, пишет газета.