Մարտի 1-ին Հովհ. Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնի բեմից «Արմմոնո» թատերական փառատոնի շրջանակում ռուս դերասանուհի Իրինա Եվդոկիմովան ներկայացրեց «Նվիրում «Ես»-ին» ներկայացումը: Այն չափածո դետեկտիվ է. հիմնված Իոսիֆ Բրոդսկու պոեմի վրա: Ներկայացման բեմադրիչն է Ալեքսեյ Զլոբինը: 1 ժամ 15 րոպե տևած ներկայացումը պատմում է մեկ մարդու սպանության մասին և ներկայացված է քրեական գործի հետաքննության մասին: Ներկայացման ողջ ընթացքում Եվդոկիմովան պարում էր բալետային պարեր, և քանի որ մասնագիտությամբ երգչուհի է, հանդիսատեսին ներկայացրեց նաև Վերդիի, Գունոյի, Շուբերտի, Դոնիցետտիի և Պյորսելի արիաները:
Հայ հանդիսատեսը դերասանուհուն ընդունեց հոտընայս, բարձր ծափահարություններով:
Եվդոկիմովան առաջին անգամ չէր ներկայանում հայ հանդիսատեսին: Նա նաև մասնակցել է «Արմմոնո» միջազգային փառատոնին 2010 թ-ին «Ոչ ոք» ներկայացմամբ:
Դերասանուհի, երգչուհի Իրինա Եվդոկիմովան 1990թ. ավարտել է Մոսկվայի Գնեսինի անվան պետական համալսարանի դերասանական բաժինը: 1994-1998թթ. աշխատել է Մոսկվայի Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում որպես դերասանուհի: 1998-2009 թթ. հանդես է եկել Ե. Կամբուրովայի անվան երաժշտության և պոեզիայի թատրոնում որպես դերասանուհի և ասմունքող: Դերասանուհին նկարահանվել է մի շարք ֆիլմերում, ինչպես նաև աշխատել է ռադիոթատրոնում: 2009թ. օգոստոսին թողարկվել է Իրինայի առաջին ձայնասկավառակը, որտեղ զետեղված են գերմաներեն լեզվով երգեր: Եվդոկիմովան մի շարք մրցույթների դափնեկիր է: 2006թ. «Օխրիդյան ամառ» (Մակեդոնիա) թատերական փառատոնում «Աբսենտ» ներկայացման համար արժանացել է «Լավագույն կին դերասանուհի» կոչման, 2007թ.մարտին «Մոնոկլ» մոնոներկայացումների միջազգային թատերական փառատոնում «Ոչ ոք» մոնոներկայացման համար զբաղեցրել է երրորդ տեղը: 2007թ. հոկտեմբերին նույն ներկայացումը Zvrigzne (Ռիգա) միջազգային թատերական փառատոնում արժանացել է գրան-պրիի:
«Արմմոնո» մոնոներկայացումների 10-րդ միջազգային փառատոնը բացվեց փետրվարի 29-ին և շարունակվելու է մինչև մարտի 5-ը: Փառատոնին մասնակցելու են մոնոփառատոների ղեկավար-տնօրեններ, դերասաններից մի քանիսը փառատոնի շրջանակում վարպետության դասընթացներ կանցկացնեն Երևանի կինոյի եւ թատրոնի ինստիտուտի ուսանողների համար: «Արմմոնո»-ն առաջին անգամ անցկացվել է 2002 թ. սեպտեմբերի 24-ին: Փառատոնի հիմնադիրն է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, տնօրենը` Մարիաննա Մխիթարյանը:

1 марта на сцене Ереванского кукольного театра им. О. Туманяна в рамках Международного фестиваля “Арммоно” известная российская актриса Ирина Евдокимова представила спектакль “Посвящается Я…”. Это детектив в стихах, основанный на поэме Иосифа Бродского. Постановщиком спектакля является Алексей Злобин. В спектакле рассказывается об убийстве и расследовании уголовного дела. В течение всего действия Евдокимова исполняет балетные танцы, в спектакле ею также исполняются арии из опер Верди, Гуно, Шуберта, Доницетти и Перселла. Армянский зритель принял актрису довольно тепло: стоя и с бурными аплодисментами.
Ирина Евдокимова принимала участие и в Международном фестивале “Арммоно” 2010 года, где она представила спектакль “Никто”.
Ирина Евдокимова родилась 21 июля 1969 года в Москве. В 1990 г. окончила актерский факультет Государственное музыкальное училище имени Гнесиных. С 1994 по 1998 годы работала в Московском ТЮЗе в качестве актрисы. В 1998-2009 гг. была актрисой Театра Музыки и Поэзии под руководством Е.Камбуровой.
В августе 2009 года выпустила свой первый диск с песнями на немецком языке "Птичкины сказки". Актриса снялась в ряде кинофильмов, также работала в радиотеатре. Ирина Евдокимова является лауреатом ряда конкурсов. В 2006 году стала лауреатом фестиваля “Охридское лето” (Македония) в номинации “Лучшая женская роль” в спектакле “Абсент”. В марте 2007 года она стала лауреатом Международного фестиваля моноспектаклей “Монокль” (третье место), проходившего в Санкт-Петербурге за спектакль “Никто”. В октябре 2007 года стала обладателем Гран-При Международного фестиваля монодрамы “Zvrigzne” в Риге также за спектакль “Никто”.
10-ый международный фестиваль моноспектаклей “Арммоно” продлится до 5 марта. В фестивале примут участие руководители и директоры монофестивалей, некоторые из актеров в рамках фестиваля проведут мастер-классы для студентов Ереванского института театра и кино.