Անցյալ դարի 60-70-ականների հայտնի երգիչ Էնգելբերտ Համփերդինքը ներկայացնելու է Մեծ Բրիտանիան Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթում: Ինչպես հայտնում է մրցույթի պաշտոնական կայքը, երգն ավելի ուշ է ներկայացվելու ունկնդիրներին: Այն ձայնագրվելու է Լոնդոնում, Լոս Անջելեսում և Նեշվիլում: Երգի հեղինակներն են Գրեմմիի դափնեկիր Մարտին Թերեֆեն և Սաշա Սքարբեքը:
Մրցույթը հեռարձակող BBC հեռուստաալիքի տնօրեն Դերեք ՄաքԼինն ասել է. «Էնգելբերտն ունի աննկարագրելի երաժշտական ժառանգություն և պատմություն, մասնավորապես Մեծ Բրիտանիայում և Եվրոպայում: Նա աշխատում է ոլորտի լավագույն հեղինակների հետ: Մենք հպարտ ենք ներկայացնել նրան մրցույթում»: Մինչ այդ լուրեր էին պտտվում, որ Մեծ Բրիտանիան ներկայացնելու է Atomic Kitten խումբը:
Հիշեցնենք, որ հայ էստրադային երգիչները բոյկոտում են մրցույթը, և չեն ցանկանում գնալ Բաքու: Փոխարենը մի քանի օտարազգիներ ցանկանում են ներկայացնել Հայաստանն այդ մրցույթում: Ադրբեջանական Էլլա և Նիկկի դուետը 2011թ-ի մայիսի 15-ին դարձավ Եվրատեսիլի հաղթող: Երկրորդ տեղը գրավեց իտալացի մասնակից Ռաֆայել Գուալազզին Madness Of Love երգով, իսկ երրորդ տեղում է Էրիկ Սաադը Շվեդիայից Popular երգով: Մայիսի 10-ին Դյուսելդորֆում կայացավ «Եվրատեսիլ 2011» մրցույթի առաջին կիսաեզրափակիչը: Էմմին հանդես եկավ 4-րդ համարի տակ և մրցույթում ներկայացրեց «Boom-Boom» երգը և չանցավ եզրափակիչ փուլ:
Հայաստանը մի քանի ամիս որոշում էր, մասնակցե՞լ Բաքվում կայանալիք մրցույթին, թե ոչ: Հանրային հեռուստաընկերությունը Բաքվից և Եվրոպական հեռարձակողների միությունից (EBU) անվտանգության լուրջ երաշխիքներ էր պահանջում: Հունվարի 17-ին EBU-ն մրցույթի պաշտոնական կայքում տեղադրեց մրցույթի մասնակից երկրների ցանկը, որտեղ նշված է նաև Հայաստանի անունը: Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը Հայաստանը Եվրոպական հեռարձակողների միության լիիրավ անդամ է և Բաքվում կայանալիք մրցույթին մասնակցելը դրա ապացույցն է:

Звезда 60-70-х, известный певец Энгельберд Хампердинг представит Великобританию на конкурсе “Евровидение 2012” в Баку. Как сообщает официальный сайт конкурса, песня будет представлена на суд слушателя чуть позже. Она будет записана в Лондоне, Лос-Анджелесе и Нэшвилле. Авторы песни – Мартин Терефе и Саша Скарберг.
Директор телекомпании BBC, транслирующей конкурс, Дерек МакЛинн сказал: “Энгельберд оставил неописуемое музыкальное наследие и историю, в частности, в Великобритании и в Европе. Он работает с лучшими специалистами области”. До этого говорилось, что в конкурсе примет участие группа Atomic Kitten.
После гибели 23 февраля от выстрела азербайджанского снайпера солдата срочной служба Вооруженных сил Армении Альберта Адибекяна армянские певцы выступили с заявлением об отказе участвовать в конкурсе "Евровидение-2012" в Баку. Вместо этого выразили желание представить Армению некоторые зарубежные исполнители.
Азербайджанский дуэт Элли и Ники (Ell/Nikki) с песней Running Scared 15 мая стал победителем международного музыкального конкурса “Евровидение 2011”. 10 мая 2011 года в Дюссельдорфе (Германия) в первом полуфинале под номером четыре выступила представительница Армении Эмми с песней под названием “Boom-Boom” (музыка – группа Apricota, слова – Соси Ханикян, аранжировка – Ара Торосян). Однако в финал конкурса Эмми не прошла. Армения несколько месяцев не могла определиться, принять участие в конкурсе, который пройдет в Баку, или нет.
Общественное телевидение Армении требовало от Баку и Европейского союза вещателей (EBU) серьезных гарантий безопасности для армянской делегации.