2 Մարտ 2012 - 10:58 AMT
Եկող տարի «Արմմոնո» մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնի առանցքն է կազմելու լեհական ծրագիրը: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց փառատոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանը: Նրա խոսքով, փառատոնն արդեն ունի նախնական պայմանավորվածություն Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկու հետ, և այս տարի լեհական Վրոցլավի մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնին այս տարվա «Արմմոնո»-ից կմասնակցեն 3 հայկական ներկայացումներ, իսկ 2012 թ-ին` Հայաստան կբերվեն 3 լեհական բազմաժանր մոնոներկայացումներ: «Մեր փառատոնին տարբեր ժամանակներում մասնակցել են 8 հայկական ներկայացումներ, մեր կապերը վաղուց են շարունակվում: Ես կցանկանայի, որ բացի երեք ներկայացումներից, Լեհաստան ժամանեն հայ մասնագետներ և իրենց փորձով կիսվեն», ասաց փառատոնի տնօրեն Վեցլավ Գերասը:
Այս տարի «Արմմոնո»-ի առանցքը կազմում է լիտվական ծրագիրը: «Արմմոնո» մոնոներկայացումների 10-րդ միջազգային փառատոնը բացվեց փետրվարի 29-ին և շարունակվելու է մինչև մարտի 5-ը: Փառատոնին մասնակցելու են մոնոփառատոների ղեկավար-տնօրեններ, դերասաններից մի քանիսը փառատոնի շրջանակում վարպետության դասընթացներ կանցկացնեն Երևանի կինոյի եւ թատրոնի ինստիտուտի ուսանողների համար: «Արմմոնո»-ն առաջին անգամ անցկացվել է 2002 թ. սեպտեմբերի 24-ին: Փառատոնի հիմնադիրն է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, տնօրենը` Մարիաննա Մխիթարյանը:

В будущем году на Международном фестивале моноспектаклей “Арммоно” центральной будет польская программа. Об этом во время пресс-конференции сказала директор фестиваля Марианна Мхитарян. По ее словам, у фестиваля уже есть предварительная договоренность с послом Польши в Армении Здиславом Рачинским, согласно которой от фестиваля “Арммоно” на Международном фестивале моноспектаклей Вроцлава будет представлено три армянских спектакля. А в 2012 году в Армении будет представлено 3 польских разножанровых моноспектакля.
“В разные времена в нашем фестивале принимали участие 8 армянских спектаклей, наше сотрудничество длится уже давно. Я бы пожелал, чтобы помимо трех спектаклей в Польшу приехали также армянские специалисты, которые могли бы поделиться с нами опытом”, – сказал директор фестиваля Вецлав Герас.
10-ый международный фестиваль моноспектаклей “Арммоно” продлится до 5 марта. В фестивале примут участие руководители и директоры монофестивалей, некоторые из актеров в рамках фестиваля проведут мастер-классы для студентов Ереванского института театра и кино.