«Հայաստանը պետք է շատ զգոն լինի: Ադրբեջանը ռազմական դաշինք է կնքել Իսրայելի հետ, իսկ դա ինչպես ուղղակի, այպես էլ անուղղակի կերպով վերաբերում է մեզ: Եվ կարևոր չէ, թե ում դեմ է ուղղվելու այդ զենքը՝ Իրանի թե ազգային փոքրամասնությունների: Մենք երաշխիք չունենք, որ վաղը այդ զենքը չի ուղղվի Հայաստանի դեմ»,-հայտարարել է Երևանում քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը:
«Մենք կարևոր պահ ենք բաց թողնում: Եթե Ադրբեջանը մտադիր է զենքն Իրանի դեմ, ամեն դեպքում դա չի բխում մեր ազգային շահերից, ավելին սպառնում է մեր պետական սահմաններին»,-ասել է քաղաքագետը:
Շաքարյանցը մտահոգություն է հայտնել, որ հայկական քաղաքական շրջանակները չեն արձագանքում այն փաստին, որ նրանց հիմնական հակառակորդը ակտիվորեն սպառազինվում է, ավելին, շարունակում են հուսալ, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը խաղաղ լուծում կստանա՝ հավելելով, որ հայկական կողմը ևս պետք է զինվի, ցույց տալու համար թշնամուն, որ «մենք էլ անզոր չենք ու կարող ենք հակահարված տալ»:

«Армении нужно быть начеку. Азербайджан заключил военный договор с Израилем, а это как прямо, так и косвенно касается нас. И неважно, против кого будет направленно это оружие – против Ирана или против национальных меньшинств в самом Азербайджане. У нас нет гарантий, что завтра это оружие не будет направленно против Армении», – заявил на пресс-конференции в Ереване политолог Сергей Шакарянц.
“Мы упускаем один важным момент. Если Азербайджан намерен использовать оружие против Ирана, при любом раскладе пострадают наши национальные интересы, более того, под угрозой окажутся наши государственные границы”, – заявил политолог.
Шакарянц выразил обеспокоенность тем, что армянские политические круги никак не реагируют на то, что их главный враг активно вооружается, более того, продолжают надеяться, что карабахский конфликт разрешится мирным путем, при этом добавив, что армянской стороне нужно вооружаться, дабы показать сопернику, что «мы не бессильны и можем дать отпор».