«Արմմոնո» մոնոներկայացումների 10-րդ միջազգային փառատոնին այս տարի հարևան Վրաստանը ներկայացնելու է էքպերիմենտալ «Փսիխոզ 4.48» նախագիծը: Ինչպես մամլո ասուլիսում նշեց թատերական պրոդյուսեր Նինո Լապիաշվիլին, «Փսիխոզը» բեմադրվել է երկու դերասանի համար, սակայն հայկական փառատոնի ձևաչափին չհամապատասխանելու պատճառով այն փոփոխվել է, և վերածվել է մոնոներկայացման: Լապիաշվիլին չբացառեց, որ եթե ներկայացումը հաջողություն ունենա այդ ժանրում, հետագայում էլ կշարունակի այդ ճանապարհը: Պրոդյուսերի խոսքով դա մեծ փորձություն է լինելու դերասանուհու համար, որովհետև «մոնո»-ն ավելի բարդ ժանր է և մեծ վարպետություն է պահանջում:
«Փսիխոզ 4.48»-ը անգլիացի երիտասարդ դրամատուրգ Սառա Քեյնի գրված վերջին ստեղծագործությունն է: Այն համարվում է ժամանակակից դրամատուրգիայի պոստմոդեռնիստական ամենասկանդալային պիեսներից մեկը, որին բնորոշ են նաև աբսուրդի էլեմենտներ:
Տարիներ շարունակ Սառա Քեյնը տառապում էր մանիակալ-դեպրեսիվ փսիխոզով և բուժվում տարբեր հոգեբուժարաններում: 1999թ-ին, 28 տարեկան հասակում, դեպրեսիայի նոպայի սրացման ժամանակ Սառան հիվանդանոցի լոգարանում ինքնասպանության է դիմել:
Ստեղծագործության մեջ ակնհայտ է հեղինակի դեպրեսիայի աղբյուրը` անձի երկակիությունը: Հնարավոր է, որ հերոսուհու հենց այդպիսի հոգեվիճակն էլ առիթ հանդիսացավ երիտասարդ ստեղծագործական խմբի կողմից այն բեմադրելու համար: Ներկայացման ամբողջ ընթացքը նկարագրում է երկու «ես»-երի պայքարը: Թբիլիսիի թատրոնում ներկայացվող այս բեմադրության մեջ խաղում են 2 դերասանուհիներ` Ռուսուդան Մակաշվիլին և Մարի Կիտիան:
«Արմմոնո» մոնոներկայացումների 10-րդ միջազգային փառատոնը բացվեց փետրվարի 29-ին և շարունակվելու է մինչև մարտի 5-ը: Փառատոնին մասնակցելու են մոնոփառատոների ղեկավար-տնօրեններ, դերասաններից մի քանիսը փառատոնի շրջանակում վարպետության դասընթացներ կանցկացնեն Երևանի կինոյի եւ թատրոնի ինստիտուտի ուսանողների համար: «Արմմոնո»-ն առաջին անգամ անցկացվել է 2002 թ. սեպտեմբերի 24-ին: Փառատոնի հիմնադիրն է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, տնօրենը` Մարիաննա Մխիթարյանը:

2 Март 2012 - 11:24 AMT
На 10-ом международном фестивале моноспектаклей “Арммоно” Грузия представит экспериментальный проект “Психоз 4.48”. Как сказала во время пресс-конференции театральный продюсер Нино Лапиашвили, изначально спектакль “Психоз 4.48” был поставлен для двух актеров, однако по причине несоответствия формату фестиваля спектакль подвергся изменениям, превратившись в моноспектакль. Нино Лапиашвили не исключила, что если спектакль добьется успеха в этом жанре, в дальнейшем она продолжит развивать этот путь. По словам продюсера, это будет серьезным испытанием для актеров, поскольку “моно” – достаточно сложный жанр и требует огромного мастерства.
“Психоз 4.48” – последняя работа английского молодого драматурга Сары Кейн. Она считается одной из самых скандальных постмодернистских пьес современной драматургии, которой характерны элементы абсурда.
Долгие годы Сара Кейн страдала маниакально-депрессивным психозом и проходила курс лечения во многих клиниках. В 1999 году в возрасте 28 лет во время обострения припадка депрессии Сара в больнице покончила жизнь самоубийством.
В пьесе раскрывается источник депрессии автора – раздвоение личности. Возможно, именно это душевное состояние главной героини для молодого творческого коллектива послужило поводом к постановке данного произведения. В ходе спектакля идет постоянная борьба между двумя “я”. В Тбилисском театре в спектакле играют два актера – Русудан Макашвили и Мари Китиа.
10-ый международный фестиваль моноспектаклей “Арммоно” продлится до 5 марта. В фестивале примут участие руководители и директоры монофестивалей, некоторые из актеров в рамках фестиваля проведут мастер-классы для студентов Ереванского института театра и кино. Впервые фестиваль “Арммоно” был проведен 24 сентября 2002 года. Основатель фестиваля – председатель Союза театральных деятелей Армении Акоп Казарян, директор – Марианна Мхитарян.