Մարտի 2-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց տարածաշրջանային այցի շրջանակներում Երևան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեին (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովին (Ռուսաստան), Ժակ Ֆորին (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին: Հանդիպման ընթացքում շարունակվեցին քննարկումներն արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի շուրջ:
Զրուցակիցները անդրադարձան հունվարի 23-ին Սոչիում կայացած Ռուսաստանի, Հայաստանի, և Ադրբեջանի նախագահների համատեղ հայտարարության իրագործման ուղիներին: Այդ առումով նախարար Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ վերջին շրջանում Բաքվից հնչում են Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին հակասող հայտարարություններ, որոնք հերթական անգամ ապացուցում են, որ Ադրբեջանում լուրջ չեն վերաբերվում իրենց իսկ կողմից ստանձնած պարտավորություններին:
Իրենց համատեղ հայտարարության մեջ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահները, մասնավորապես, նշել են. «Նկատի ունենալով խաղաղ համաձայնագրի կնքման կարևորությանը` Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն են հայտնել արագացնելու համաձայնությունների կնքումը հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ` հաշվի առնելով կատարված աշխատանքը»:
Համաձայն հայտարարության` նախագահները քննարկել են շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմները, ընդ որում` հաշվի առնելով ԵԱՀԿ դիտորդների վերջին հաշվետվությունը: «Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում վստահության ամրապնդման միջոցներից մեկը երկու երկրների միջև մարդասիրական կապերի զարգացումն է»,- ընդգծել են նախագահները:
Այս համատեքստում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, մասնավորապես հասարակական և գիտական շրջանակներում:

2 Март 2012 - 12:22 AMT
Глава МИД Армении обратил внимание МГ ОБСЕ на неконструктивный подход Азербайджана к карабахской проблеме
2 марта министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Робертом Брадке (США), Игорем Попвым (Россия) и Жаком Фором (Франция), а также специальным представителем ОБСЕ на Южном Кавказе Анджеем Каспршиком. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи стороны продолжили обсуждения по поводу процесса урегулирования карабахского конфликта.
Собеседники также обратились к путям осуществления совместного заявления президентов Армении, России и Азербайджана в ходе встречи в Сочи 23 января. В связи с этим Эдвард Налбандян обратил внимание сопредседателей на то, что в последнее время в Баку звучат заявления, которые противоречат договоренностям, приобретенным в Сочи. По его словам, это в очередной раз доказывает, что Азербайджан не серьезно относиться к своим обязательствам.
В своем совместном заилении президенты Армении, России и Азербайджана в частности отметили: “Принимая во внимание важность перехода к разработке мирного соглашения, президенты Армении и Азербайджана выразили готовность ускорить достижение договоренностей по Базовым принципам с учетом проделанной работы”, – говорится в совместном заявлении президентов Армении”
Согласно заявлению, президенты обсудили механизм расследования инцидентов на линии соприкосновения, при этом учитывая последний доклад наблюдателей ОБСЕ.
“Одной из мер укрепления доверия в контексте карабахского конфликта является развитие гуманитарных контактов между сторонами”, – отметили президенты.
В данном контексте президенты Армении и Азербайджана выразили готовность продолжать процесс нормализации отношений, в частности в общественных и научных кругах.