2 Մարտ 2012 - 13:51 AMT
Խաչատրյանի անվան տրիոն համաշխարհային պրեմիերայով սկսում է մեծ շրջագայություն Լատվիայով և Ռուսաստանով
Խաչատրյանի անվան տրիոն մարտի 11-ից սկսում է մեծ շրջագայություն Լատվիայի և Ռուսաստանի քաղաքներով: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեց տրիոյի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը, Լատվիայում նրանք ելույթները սկսելու են հայտնի ալտահար Մաքսիմ Նովիկովի հիմնած Spring Music Academy փառատոնի բացմանը: Տրիոյի և Նովիկովի կատարմամբ Ռիգայում տեղի է ունենալու լատվիացի կոմպոզիտոր Գեորգ Պելեցիսի Դաշնամուրային կվարտետի համաշխարհային պրեմիերան: Մարտի 13-ին և 14-ին ևս համերգներ են սպասվում Ռիգայում, իսկ 19-ին` Սիգուլդայում:
Ռուսաստանում սիրված երաժիշտները համերգները սկսելու են մարտի 19-ին` Իվանովոյից, այնուհետև ելույթ են ունենալու Կազանում, Մոսկվայում, Կրասնոդարում, Յարոսլավլում և այն եզրափակելու են ապրիլի 2-ին` Կոստրոմայում: Նշենք, որ Յարոսլավլում նրանք ելույթ են ունենալու Յարոսլավլի նահանգային ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի (դիրիժոր Սերգեյ Օսելկով) հետ և ներկայացնելու են Բեթհովենի կոնցերտը դաշնամուրի, ջութակի և թավջութակի համար: Ռուսաստանում հնչելու են Բաբաջանյանի, Չայկովսկու, Արենսկու, Ռախմանինովի, Բեթհովենի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Խաչատրյանի անվան Տրիոն ստեղծվել է 1999 թվականին` որպես Arsika տրիո: Տրիոյի կազմում են Արմինե Գրիգորյանը` դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյանը` ջութակ և Կարեն Քոչարյանը` թավջութակ: Համույթը մեծ լուսավորչական գործունեություն է ծավալում Հայաստանում. բացի Երևանից, տրիոն համերգներով հանդես է գալիս մարզերում, վարպետության դասեր անցկացնում դպրոցականների և ուսանողների հետ: 2008 թվականին համույթը վերանվանվեց և կոչվեց հայ ականավոր կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անունով: Հայաստանի շրջաններ կատարվող շրջագայությունները տրիոյի գործունեության կարևորագույն մասն են կազմում: Նրանք ծրագրերն իրականացնում են «Դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամի» շնորհիվ: Բացի անվճար համերգներից, նրանք անցկացնում են նաև վարպետության դասեր մայրաքաղաքի և մարզերի աշակերտների և ուսանողների համար:
Երաժիշտները ճանաչված և սիրված են նաև արտերկրում: Նրանք ելույթ են ունենում աշխարհի տարբեր երկրների հեղինակավոր բեմերում: Ելույթ են ունեցել Շվեյցարիայում, Կենտրոնական և Հարավային Ամերիկայում, Մեծ Բրիտանիայում, Ռուսաստանում, Բուլղարիայում, Ավստրալիայում և այլուր:

2 Март 2012 - 13:51 AMT
Трио имени Хачатуряна начинает 11-го марта большой концертный тур по городам Латвии и России. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил скрипач трио Карен Шахгалдян. В Латвии ансамбль примет участие в фестивале альтиста Максима Новикова "Spring Music Academy", который включает серию разнообразных концертов в Риге и Сигулде. Прозвучит мировая премьера Фортепианного квартета латвийского композитора Георга Пелециса. 13 и 14 марта ожидаются концерты в Риге, а 16 – в Сигулде.
В России выступления Трио начнутся с 19 марта. В России состоятся как сольные выступления коллектива, так в сотрудничестве с Ярославским Академическим симфоническим оркестром (дирижер Сергей Оселков). Концерты пройдут в Москве, Казани, Краснодаре, Ярославле, Костроме и Иваново. Прозвучат сочинения Бабаджаняна, Чайковского, Аренского, Рахманинова, Бетховена и др.
Трио имени Хачатуряна было создано как трио «Arsika» в 1999 году. Ансамбль выступал в Швейцарии, Центральной и Южной Америке, Великобритании, Болгарии, России и Армении. Участвовал в таких фестивалях, как «Schubertiade» в Лозанне, "Festival de las Artes" в Коста-Рике, "Festival International Cervantino" в Мексике. Выступления трио неоднократно транслировались по радио и телевидению.
Музыкальная критика отмечает виртуозное исполнение, истинную музыкальность и чувство стиля ансамбля. С 2006 года выступает в нынешнем составе: Армине Григорян – фортепиано, Карен Шахгалдян – скрипка, Карен Кочарян – виолончель. Ансамбль ведёт большую просветительскую деятельность в Армении, выступая с концертами не только в столице, но и в регионах, проводит мастер-классы со школьниками и студентами.
В 2008 году ансамбль переименовался в трио имени выдающегося армянского композитора Арама Ильича Хачатуряна.
Трио тесно сотрудничает с современными композиторами, на счету ансамбля несколько премьер новых сочинений, некоторые произведения были посвящены непосредственно этому музыкальному коллективу.