Հայաստանում 102-րդ ռուսական ռազմակայանի մոտ հազար զինվորներ մասնակցել են հրամանատարաշտաբային զորավարժություններին, որոնք տեղի էին ունենում բարձրլեռնային պայմաններում` ծովի մակարդակից ավելի քան 2 հազ. մետր բարձրության վրա, հաղորդում է Հարավային ռազմական երկրամասի պաշտոնական ներկայացուցիչ, գնդապետ Իգոր Գորբուլը:
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի մոտ հազար զինծառայողներ և 200 միավոր զենք ու ռազմական տեխնիկա մասնակցել են հրամանատարաշտաբային զորավարժություններին»,- հաղորդել է Գորբուլը:
Նրա խոսքով` զորավարժությունները տեղի են ունեցել բարձրլեռնային պայմաններում` ավելի քան 2 հազ. մետր բարձրության վրա, ընդ որում, ձյան ծածկի բարձրությունը հրաձգարանում գերազանցել է մեկ մետրը:
«Զորավարժությունների ամփոփիչ փուլը տեղի է ունեցել այսօր Ալագյազ հրաձգարանում: Ղեկավարում էր Հարավային ռազմական երկրամասի զորքերի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Անդրեյ Կարտապոլովը»,- նշել է Գորբուլը:

2 Март 2012 - 15:41 AMT
Около 1 тысячи солдат на 102-ой российской военной базе в Армении приняли участие в командно-штабных учениях, которые проходили в условиях высокогорья на высоте свыше 2 тыс. метров над уровнем моря, сообщил официальный представитель Южного военного округа полковник Игорь Горбуль.
«Около одной тысячи военнослужащих и 200 единиц вооружения и военной техники российской военной базы, дислоцированной на территории Республики Армения, приняли участие в командно-штабном учении», – сообщил Горбуль.
По его словам, учения проходили в условиях высокогорья на высоте свыше 2 тыс. метров над уровнем моря, при этом высота снежного покрова на полигоне достигала одного метра.
«Заключительный этап учения прошел сегодня на полигоне Алагяз. Командовал заместитель командующего войсками Южного военного округа генерал-майор Андрей Картаполов», – отметил Горбуль.