3 Մարտ 2012 - 09:52 AMT
«2008-2009 թվականին, երբ ողջ աշխարհում մոլեգնում էր ճգնաժամ, Հայաստանում մսի արտադրության ցուցանիշը նվազել էր: Եվ Հայաստան հիմնականում ներկրվում էր միս Հնդկաստանից: Եվ քանի որ այնտեղ կենդանիներին չեն մորթում, նշանակում է, որ դրանք բնական ճանապարհով էին սատկել»,- մարտի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Սպառողների ասոցացիա» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը չի կարող բավարարվել սեփական արտադրության գյուղմթերքներով, այդ պատճառով էլ իրականացվում է ներկրում տարբեր երկրներից: «2011 թվականին Հայաստանում արտադրվել է 128 հազար տոննա մսամթերք, 2007 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 117 հազար տոննա: Վեց տարվա ընթացքում արձանագրվել է ընդամենը 3 % աճ, ինչը շատ քիչ է և չի կարող բավարարել ներքին պահանջները»,- ընդգծել է Պետրոսյանը:
Անցած տարի տարբեր երկրներից Հայաստան է ներկրվել 11 հազար տոննա խոշոր եղջերավոր անասունների, 6 հազար տոննա խոզի և 280,5 կգ ոչխարի միս:

3 Март 2012 - 09:52 AMT
“В 2008-2009 гг, во время мирового экономического кризиса показатель производства мяса в Армении значительно снизился. Тогда Армения в основном импортировала мясо из Индии. Поскольку там не принято убивать домашний скот, это означает, что эти животные умерли своей смертью”,- сказал 3 марта во время встречи с журналистами председатель ОО “Ассоциация потребителей” Армен Погосян.
По его словам, Армения пока не может полностью обеспечить население республики сельхоз продукцией собственног производства, поэтому производится импорт мясопродуктов из других стран.
“В 2011 году в Армении произведено 128 тысяч тонн мясопродуктов, в 2007 году этот показатель составлял 117 тысяч тонн. В течение 6 лет отмечен всего лишь 3-процентный рост, что очень мало для удовлетворения внутреннего спроса”,- подчеркнул Петросян.
В прошлом году из-за рубежа в Армению было импортировано 11 тысяч тонн мяса крупнорогатого скота, 6 тысяч тонн свинины и 280,5 кг баранины.