«Օրինաց երկիր» կուսակցությունը գոյություն ունի արդեն 15 տարի և բոլոր այդ տարիների ընթացքում պայքարել է բարեփոխումների իրականացման համար: Այդ մասին հայտարարել է ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, ելույթ ունենալով կուսակցության համագումարում: Ինչպես հայտարարել է նա, դա ինքնադրսևորման ու պայքարի տարիներ էին: «Շատ ծրագրեր կարողացանք իրականացնել, սակայն մեր բոլոր ծրագրերը կյանքի կոչելու համար ժողովրդական աջակցություն է հարկավոր»,-ասել է նա՝ նշելով, որ կուսակցությունը միշտ հավատարիմ է եղել բարենորոգման գաղափարին:
Անդրադառնալով 2008թ, իրադարձություններին՝ Բաղդասարյանը նշել է, որ ՕԵԿ հավասարակշռված քաղաքականությունը օգնեց կոալիցիայի ձևավորմանն ու թույլ տվեց փրկել երկիրը ներքին պառակտումից ու արտաքին ագրեսիայից:

3 Март 2012 - 10:20 AMT
Партия “Оринац еркир” существует уже 15 лет и все эти годы она боролась за осуществление в стране реформ. Об этом, выступая на съезде партии 3 марта, заявил глава ОЕ Артур Багдасарян. Как он заявил, были годы самопроявления и борьбы. “Многие программы мы смогли осуществить, но нужна народная поддержка для осуществления всех наших планов”,- подчеркнул он, отметив, что партия всегда привержена реформам и их обязательно надо осуществлять.
Обращаясь к событиям 2008 года, Багдасарян подчеркнул, что взвешенная политика Оринац Еркир помогла сформировать коалицию и спасти страну от внутренних расколов и внешней агрессии.