Մարտի 1-ին տեղի ունեցավ Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հանրահավաքը՝ նվիրված 2008-ի մարտի ողբերգական դեպքերին: Սակայն հանրահավաքում ավանդաբար ամենահետաքրքիրը դարձավ ՀԱԿ առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը, որն ինչպես միշտ հարուստ էր ծաղրանքով և հեգնանքով: Հավաքվածներին հատկապես դուր եկավ այն դիտողությունը, որ «երկրորդ նախագահի (Ռոբերտ Քոչարյանի) նավն արդեն խորտակված է, իսկ երրորդ նախագահի (Սերժ Սարգսյանի) նավը խորտակվում է»: Եթե նախորդ հանրահավաքների ժամանակ Տեր-Պետրոսյանը սիրում էր համեմատել քաղաքական պայքարը շախմատի հետ, ապա, երևում է, վերջին ժամանակները նրան կրկին գրավել է խորհրդային դպրոցականների կողմից սիրված «ծովամարտ» խաղը:
Այն մասին, թե քաղաքական պայքարի օվկիանոսում ինչպես է շարժվում հենց Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և ՀԱԿ նավը, ակնառու կերպով ցույց տվեց այն, որ Կոնգրեսի քաղխորհուրդը, չկարողանալով համաձայնեցնել ՀԱԿ ընտրացուցակը գալիք ընտրություններում (դրանով հանդերձ հաստատելով ցուցակում տեղերի հերթականության և քանակության պատճառով հակամարտությունների մասին լուրերը), դրա կազմումը հանձնարարեց իր առաջնորդին, որպեսզի, ինչպես ասվում է, «առանց նեղանալու»: Իհարկե, Տեր-Պետրոսյանի հեղինակությունը ՀԱԿ-ում դեռևս անառարկելի է, իսկ 18 կուսակցություններից ընտրացուցակ կազմելը բարդ գործ է, սակայն ինչպես հիշում ենք Սթիվենսոնի ստեղծագործություններից, ծովահենների նավերի նավապետերին հանձնարարված առաքելությունը չկատարելու դեպքում թիմի անունից տրվում էր «սև նշան»՝ այստեղից բխող բոլոր հետևանքներով:
ՀԱԿ նավում տիրող իրավիճակի մեկ այլ անուղղակի ապացույց էր մարտի 2-ին տեղի ունեցած ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության համագումարը: Թեև համագումարում պաշտոնապես չհայտարարվեց «Ժառանգության» և «Ազատ դեմոկրատների» միության մասին, սակայն կողմերը հաստատեցին, որ այդ մասին առկա է սկզբունքային պայմանավորվածություն և մնացել է միայն ձևակերպել դա, ինչն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա մարտի 11-ին «Ազատ դեմոկրատների» համագումարում: Ի դեմս «Ազատ դեմոկրատների» «Ժառանգությունը» կստանա ինչպես ֆինանսական աջակցություն, այնպես էլ փորձառու մասնագետներ նախընտրական պայքարում: Պետք է միայն նշել, որ 2008-ի նախագահական քարոզարշավի ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մարզային շտաբերի 11 ղեկավարներից 7-ը հիմա գտնվում են «Ազատ դեմոկրատներում», ինչպես նաև ընդհանուր շտաբի ղեկավար Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Իրենց համագումարները և ցույցերն անցկացրեցին մի շարք իշխանամետ կուսակցություններ և միավորումներ: Այսպես, մարտի 3-ին իր համագումարն անցկացրեց «Օրինաց երկիր» կոալիցիոն կուսակցությունը, որին շատ փորձագետներ ձախողում են կանխատեսում գալիք ընտրություններում ժողովրդի վստահության կորստի պատճառով: «Օրինաց երկրի» համագումարն իրենց ներկայությամբ պատվեցին ՀՀԿ ղեկավար, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը: Համագումարը, ինչպես միշտ, կայացավ կուսակցության առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանի մեծարման մթնոլորտում, ով մոտ 42 րոպե տևած ելույթում «պատասխան տվեց» կուսակցության հակառակորդներին և կրկին հաստատեց իր հավատարմությունը գործող նախագահին:
«Օրինաց երկրի» «ժողովրդական աջակցության» մասին վկայող հետաքրքիր նրբություն էր այն, որ համագումարի կեսին ֆուրշետից հետո պարզվեց, որ Կարեն Դեմիրճյանի անվան ՄՀՀ դռները փակ են հավանաբար նրա համար, որպեսզի համագումարի մասնակիցները չփախնեն կուսակցության հանդեպ «մեծ սիրուց»: Որպես ՄՀՀ-ում շատ համագումարների և տարբեր միջոցառումների մասնակից, պետք է նշեմ, որ նման երևույթի հետ բախվում էի առաջին անգամ:
Հանգստյան օրերին տեղի ունեցավ իշխանամետ ՄԻԱԿ կուսակցության համագումարը, որտեղ հայտարարվեց Սերժ Սարգսյանին աջակցության և ՀՀԿ ընտրացուցակում ՄԻԱԿ մի քանի ներկայացուցիչներին ներգրավելու հնարավորության մասին:
Շաբաթվա եզրափակիչ ակորդը դարձավ մարտի 4-ին Ազատության հրապարակում «Հայկական արծիվներ» հասարակական-հայրենասիրական կազմակերպության ցույցը նրա անցանկալի առաջնորդ, սպորտի և երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Խաչիկ Ասրյանի գլխավորությամբ: Ցույցին Ասրյանը, ով հավաստիացնում է, որ «Սերժ Սարգսյանի հրամանով պատրաստ է հսկել դժոխքի դարպասները», հայտարարել է գործող նախագահին անվերապահ աջակցության մասին, միանշանակ հեգնանքով նշելով, որ հավաքված «արծիվների» քանակական գերազանցությունը ՀԱԿ կողմնակից ցուցարարների նկատմամբ վկայում է այն մասին, որ «խորտակվում է Տեր-Պետրոսյանի նավը, այլ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի»:

5 Март 2012 - 07:05 AMT
“Морской” бой Левона Тер-Петросяна и открытие “парада съездов” – политические итоги прошедшей недели
1 марта прошел митинг Армянского национального конгресса (АНК), посвященный трагическим событиям 2008 года. Однако самой интересной на митинге традиционно стала заключительная речь лидера Конгресса, первого президента Армении Левона Тер-Петросяна, которая как всегда была богата сарказмом и иронией. Особенно понравилось собравшимся замечание, что «корабль второго президента (Роберта Кочаряна) уже потоплен, а корабль третьего президента (Сержа Саргсяна) идет ко дну». Если на предыдущих митингах Тер-Петросян любил сравнивать политическую борьбу с шахматами, то видать в последнее время его снова увлекла любимая игра советских школьников «морской бой».
О том, как движется в океане политической борьбы корабль самого Тер-Петросяна и АНК, нагляднее всего показало то, что Политсовет Конгресса, не сумев сам согласовать избирательный список АНК на будущих выборах (тем самым подтвердив слухи о конфликтах из-за количества и очередности мест в списке), поручил его составление своему лидеру, чтобы, как говориться, «без обид». Конечно, авторитет Тер-Петросяна в АНК пока непререкаем, а составление избирательного списка 18 партий дело трудное, однако как помнится из сочинений Стивенсона, капитанам пиратских кораблей в случае невыполнения порученной миссии от имени команды давалась «черная метка», со всеми вытекающими последствиями.
Другим косвенным свидетельством ситуации на корабле АНК явился прошедший 2 марта съезд оппозиционной партии «Наследие». Хотя на съезде и не было официально объявлено о союзе «Наследия» со «Свободными демократами», однако стороны подтвердили, что принципиальная договоренность об этом есть, и осталось лишь формально оформить это, что вероятнее всего произойдет на съезде «Свободных демократов» 11 марта. В лице «Свободных демократов» « Наследие» получит как финансовую поддержку, так и опытных спецов по предвыборной борьбе. Стоит лишь заметить, что из 11 руководителей областных штабов Левона Тер-Петросяна во время президентской кампании 2008 года семеро сейчас находятся в «Свободных демократах», как и сам глава общего штаба Александр Арзуманян.
Провели свои съезды и митинги и ряд провластных партий и объединений. Так 3 марта провела свой съезд коалиционная партия «Оринац еркир», которой многие эксперты предрекают провал на будущих выборах из-за потери народной поддержки. Съезд «Оринац еркир» почтили своим присутствием лидеры партнеров по коалиции – глава правящей РПА, президент Серж Саргсян и глава «Процветающей Армении» Гагик Царукян. Сам съезд прошел как всегда в атмосфере возвеличивания лидера партии Артура Багдасаряна, толкнувшего речь минут на 42, в которой он «дал ответ» всем недругам партии, и вновь подтвердил свою преданность действующему президенту.
Интересным штрихом, свидетельствующем о «народной поддержке» «Оринац еркир», было то, что после фуршета в середине съезда оказалось, что двери в Спортивно-концертный комплекс им. Карена Демирчяна закрыты – наверное, чтобы участники съезда не сбежали от «большой любви» к партии. Как участник многих съездов и различных мероприятий в СКК должен заметить, что с подобным столкнулся в первый раз.
На выходных прошел съезд и объединяющей молодых либералов провластной партии МИАК, на котором было заявлено о поддержке Сержа Саргсяна и возможности включения нескольких представителей МИАК в избирательный список РПА.
Финальным же аккордом недели стал митинг 4 марта на Площади Свободы общественно-патриотической организации “Армянские орлы” во главе со своим одиозным лидером, замминистра спорта и по вопросам молодежи Хачиком Асряном. На митинге Асрян, который уверяет, что «готов по приказу Сержа Саргсяна охранять ворота ада», заявил о безоговорочной поддержке действующего президента, заметив при этом с иронией, что превосходство в количестве собравшихся «орлов» над митинговавшими сторонниками Конгресса свидетельствует о том, что "ко дну идет корабль Тер-Петросяна, а не Сержа Саргсяна".