5 Մարտ 2012 - 08:20 AMT
«Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսադր Իսկանդարյանը Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում, մեկնաբանելով զարգացումները և բողոքի ակցիաները Ռուսաստանում նախագահական ընտրություններից հետո, հայտարարել է. «Իշխանությունների մոտ հիսթերիա չպետք է սկսվի: Չեմ կարծում, որ հեղափոխական ցնցումներ լինեն»:
Նա ընդգծել է, որ Պուտինը ընտրությունների ժամանակ հիմնվել է ազգային հանրապետությունների, քիչ կրթված և տարեց մարդկանց վրա` փոխանակ հիմվնելու միջին դասի վրա, որի ներկայացուցիչները պետք է դեր խաղային երկրի արդիականացման գործընթացում: Ըստ նրա, ընտրություններից հետո, գործ ենք ունենալու այլ Ռուսաստանի հետ. «Տարբերություններ կան թույլ լեգիտիմիզացիայով ավտորիտար լիդերի և ուժեղ լեգիտիմիզացիայով ավտորիտար լիդերի միջև»: Ըստ նրա, հետագա զարգացումները կախված կլինեն ընդդիմության հանրահավաքներից, համախմբվածությունից:
Իսկանդարյանի կարծիքով, Ռուսաստանում կվատանա սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, քանի որ «փողերը վերջացել են», և իշխանությունները ստիպված կլինեն զբաղվել ներքին խնդիրներով: Նա նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստանում չկա քաղաքական ընդդիմություն, այլ կա քաղաքացիական բողոք:

Директор института “Кавказ” Александр Искандарян на пресс-конференции в Ереване, комментируя возможные развития после президентских выборов в России и акции протеста, заявил: “У властей не должно быть истерики. Я не думаю, что будут какие-то революционные потрясения”.
Он отметил, что Путин сделал ставку на выборах на национальные республики, бюджетников, малообразованных людей и людей пожилого возраста, вместо того, чтобы сделать ставку на средний класс, представители которого должны были сыграть роль в модернизации страны. По его словам, после выборов мы будем иметь дело с другой Россией: “Есть разница между авторитарным лидером со слабой легитимизацией и авторитарным лидером с сильной легитимизацией”. По его словам, дальнейшие развития будут зависеть от митингов оппозиции, от того, насколько ей удастся консолидироваться.
По мнению Искандаряна, в России ухудшится социально-экономическая ситуация, так как “деньги закончились”, и власти будут вынуждены заниматься внутренними проблемами. Он также заявил, что в России нет политической оппозиции, так как она себя дискредитировала, а есть гражданский протест.