5 March 2012 - 09:02 AMT
Կանադայի հայկական երիտասարդական ֆեդերացիան և Արմեն Գարո ուսանողական ասոցիացիան սկել են համատեղ քարոզարշավ` կոչ անելով ազատ արձակել իրավապաշտպան, հասարակական գործիչ և «Բելգե» պարբերականի խմբագիր Ռագիպ Զարաքօլուին:
Իրավապաշտպան, հասարակական գործիչ և «Բելգե» պարբերականի խմբագիրը ձերբակալվել է թուրք օրինապահների կողմից` հոկտեմբերի վերջին հակաահաբեկչակա օպերացիայի շրջաակներում: Նա մեղադրվում է քրդական հակակառավարական կազմակերպություններին աջակցելու մեջ:
Զարաքօլուն հայտնի է ցեղասպանության վերաբերյալ իր հետազոտություններով, ինչպես նաև Թուրքիայի տարածքում բնակվող փոքրամասնությունների իրավունքների ապաշտպանության գործունեությամբ:

5 March 2012 - 09:02 AMT
Армянская молодежная федерация Канады и студенческая ассоциация Армен Каро начали совместную кампанию, с призывом освободить правозащитника, общественного деятеля и редактора издания “Белге” Рагипа Зараколу.
Правозащитник, общественный деятель и редактор издания “Белге” Рагип Зараколу был задержан турецкими правоохранительными органами в рамках антитеррористической операции в конце октября. Он обвиняется в поддержке курдских антиправительственных организаций.
Зараколу известен своими исследованиями по вопросам геноцидов, осуществленных в Османской империи, а также правозащитной деятельностью меньшинств, проживающих на территории Турции.