Սոցիալ-դեմոկրատական հնչակյան կուսակցությունը (ՍԴՀԿ) ողջունել է Հայաստանի արդարադատության նախարարությանն փետրվարի 14-ի որոշումը ՍԴՀԿ 8-րդ համագումարում ընդունված կուսակցության կանոնադրության նոր խմբագրությունն ու համագումարում ընտրված նախագահ Գևորդ Պերկուպերկյանի լիազորություններն ընդունելու մասին:
«Գոհունակությամբ տեղեկացանք, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական գործակալությունը, իր 2012թ. փետրվարի 14-ի որոշումով գրանցել է ՍԴՀԿ 8-րդ համագումարում ընդունված կուսակցության նոր խմբագրությանբ կանոնադրությունը ճանաչել այնտեղ ընտրված նոր վարչության լիազորությունները, ընկեր Գևորգ Պերկուպերկյանի ատենապետությամբ:
ՍԴՀԿ Կենդրոնական Վարչությունը ողջունում է ՍԴՀԿ հայաստանյան կառույցի վերադարձը համահնչակյան ընտանիք և մաղթում, որ երկու տարվա ընդմիջումից հետո, կուսակցությունը նոր եռանդով ու ավյունով կլծվի լիարժեք քաղաքական գործունեության, ի սպաս դնելով իր քաղաքական հարուստ փորձն ու գաղափարական հիմունքները մայր հայրենիքի բագավաճման ու վերելքի գործին:
Այս առիթով, հույս ենք հայտնում, որ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հաստատակամ կմնա իր վերջին որոշման վրա ու համաձայն օրենքի ոգուն ու տառին հետամուտ կլինի, որ իրավատիրոջը վերադարձվեն կուսակցության դրոշը, զինանշանը, կնիքը, պետական գրանցման վկայականը, արխիվն ու գույքը»,-ասվում է կուսակցության մամլո հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ ՍԴՀԿ նախորդ նախագահ Լյուդմիլա Սարգսյանը նախօրեին դիմում է ներկայացրել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին՝ խնդրելով քրեական գործ հարուցել փաստաթղթերի կեxծման առնչությամբ: Այդպես է Լյուդմիլա Սարգսյանը բնութագրել ՍԴՀԿ տեղի ունեցած իրադարձությունները, երբ կուսակցության շարքերից հեռացված Գևորգ Պերկուպերկյանը ներկայացավ որպես կուսակցության նախագահ:

Центральное правление Социал-демократической партии “Гнчакян” (СДПГ) приветствовало решение Министерства юстиции Армении от 14 февраля о регистрации принятого 8-м съездом СДПГ новой редакции устава партии и полномочия избранного на съезде председателя партии Геворка Перкуперкяна.
“Центральное правление СДПГ приветствует возвращение армянской структуры в общую семью Гнчакян, и желает, чтобы после двухлетнего перерыва, партия с новой энергией и энтузиазмом впряглась полноценную политическую деятельность, и свой богатый политический опыт и идеологические основы приложит к делу подъему и процветания Родины”, – говорится в сообщении пресс-службы партии.
Центральное правление СДПГ также выразило надежду, что Минюст останется верным своему решению, и проследит за тем, чтобы правообладателям были возвращены печать, знамя, свидетельство об регистрации, архив и имущество.
Следует отметить, что предыдущий председатель Социал-демократической партии “Гнчакян” (СДПГ) Армении Людмила Саркисян накануне представила генеральному прокурору Армении Агвану Овсепяну заявление о преступлении, с просьбой возбудить уголовное дело в связи с подделкой документов. Таким образом Людмила Саркисян охарактеризовала произошедшее накануне в СДПГ событие, когда исключенный из рядов партии Геворк Перкуперкян выступил в качестве председателя Социал-демократической партии “Гнчакян”.