6 Մարտ 2012 - 08:00 AMT
Մարտի 7-ին ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանատան մոտ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը կազմակերպելու է Անահիտ աստվածուհու արձանի բեկորները Լոնդոնի Բրիտանական թանգարանից Հայաստան տեղափոխելուն նվիրված ակցիա։ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը Մեծ Բրիտանիայի դեսպաններին կփոխանցի Անահիտ դիցուհու արձանը հայրենիք վերադարձնելու ուղերձի տեքստը և հիմնադրամի նախաձեռնությանը միացած երիտասարդների ստորագրությունները։
Նախաձեռնությանը կմիանա նաև ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը։
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը փետրվարի 20-27-ը կազմակերպել էր ստորագրահավաք։ Մայրաքաղաքից և հանրապետության տասը մարզերից շուրջ 20 հազար երիտասարդներ միացել են Մեծ Բրիտանիայի դեսպաններին հղված ուղերձին, որում մասնավորապես ասված է. «Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, հանդես ենք գալիս հայկական մշակութային և պատմական արժեքները հայրենիք վերադարձնելու նախաձեռնությամբ։ Աշխարհի թանգարաններում այսօր պահպանվում և ցուցադրվում են բազմաթիվ ստեղծագործություններ, որոնք հայկական մշակույթի նմուշներ են։ Մշակութային այդ արժեքների թվում են Բրիտանական թանգարանում պահպանվող Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ գլուխը և ձեռքերը։
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին վերադարձնել մշակութային այդ հուշարձանը, քանի որ արվեստի և պատմական արժեքները պետք է պահպանվեն ու ցուցադրվեն այն երկրում, որտեղ ստեղծվել են և որի պատմության կրողներն են»։

6 Март 2012 - 08:00 AMT
7 марта послу Великобритании будет вручено послание о возвращении статуи армянской богини Анаит в Армению
7 марта около посольства Великобритании в Армении Молодежный фонд Армении организует акцию по возвращению фрагментов статуи богини Анаит из Британского музея в Армению. Молодежный фонд Армении передаст послам Великобритании текст послания с требованием возвращения фрагментов статуи, а также подписи представителей молодежи, присоединившихся к данной инициативе. К инициативе также собирается присоединиться министр образования и науки РА Армен Ашотян.
20-27 февраля Молодежный фонд Армении организовал сбор подписей. Около 20 тысяч представителей молодежи из столицы и 10 областей Армении присоединились к акции по сбору подписей. В послании, адресованном послам Великобритании в РА Кэтрин Джейн Лич и Джонатану Джеймсу Эйвсу, в частности, отмечается:
”Во многих музеях мира хранится и выставляется множество произведений – образцов армянской культуры. В их числе – бронзовая голова и руки богини Анаит, хранящиеся в Британском музее. Мы призываем вернуть эти культурные реликвии Армении, поскольку ценности искусства и истории должны храниться в тех странах, где были созданы”. Копии текста послания и подписей будут отправлены также в Британский музей.