7 Մարտ 2012 - 05:26 AMT
Հայաստանի վարչապետ, ՀՀԿ գործկոմի գործադիր մարմնի անդամ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀԿ նախընտրական ծրագրի շրջանակներում մարտի 6-ին հանդիպել է Գյումրիի կուսակիցների, հասարակական ակտիվի ու մտավորականության հետ: Վարչապետը հանդիպմանը նշել է, որ ՀՀԿ գործադիր մարմինը որոշել է, որ նախընտրական ծրագիր պետք է կազմվի մարզերում կուսակցական ակտիվի հետ հանդիպումների հիման վրա: Իր հերթին հանրապետական պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը հավելել է, որ տեղերում մարդիկ առավել ջանադրաբար կլծվեն այդ ծրագրի իրագործմանը, քանի որ դա կլինի «իրենց ծրագիրը»:
Հանդիպման ընթացքում Տիգրան Սարգսյանը կուսակիցներին պատմել է ՀՀԿ կատարած աշխատանքի մասին, գերակայությունների մասին, մասնավորապես արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ու անվտանգության ապահովման գործում, ընդդդիմության հետ երկխոսության հաստատման ու երկրում հանդուրժողականության մթնոլորտի հաստատման համար: Ըստ վարչապետի, առաջիկա ընտություններում կուսակցության գերակայությունների թվում է լինելու բարեփոխումների իրականացումը բոլոր ոլորտներում, մասնավորապես, պայքարը ազքատության դեմ, կենսամակարդակի բարձրացումն ու նոր աշխատատեղերի ստեղծումը:
Վարչապետը հատուկ ուշադրություն է դարձել սոցիալական ծրագրերին կրթության ու առողջապահության ոլորտներում:
Ըստ նրա, գումարի բացակայությունը չպետք է խոչընդոտի անապահով ընտանիքների երեխաների կրթմանը: Անապահով շերտերը կարող են բուժվելու հնարավորություն ստանալ՝ սրտանոթային ու օնկոլոգիական հիվանդությունների դեպքում:
Հատկապես ներկաներին ոգևորեց վարչապետի հայտարարությունը որոշ պետմարմիններ Երևանից մարզեր տեղափոխելու մասին, մարզերի հավասար զարգացում ապահովելու նպատակով:
Վարչապետը հավաստիացրեց նաև, որ աղետի գոտում ավարտին կհասցվի անօթևան ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու գործընթացը:
Հանդիպման ավարտին վարչապետը, ինչպես նաև նրան ուղեկցող կրթության ու ֆինանսների նախարարներ Արմեն Աշոտյանն ու Վաչե Գաբրիելյանը պատասխանեցին գյումրեցիների հարցերին:

Премьер-министр Армении, член исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) < b>Тигран Саркисян в рамках предвыборной программы РПА встретился 6 марта с однопартийцами, общественным активом и интеллигенцией Гюмри. Премьер отметил на встрече, что Исполнительный орган РПА решил, что предвыборная программа должна написана на основе встреч с активом партии на местах, для чего он во главе рабочей группы посещает регионы. В свою очередь депутат от РПА Гагик Минасян добавил, что люди на местах будут усерднее бороться за осуществление разработанной после этих встрече программы, так как «это будет их программа».
В ходе встречи Тигран Саркисян рассказал однопартийцам о проделанной за эти годы РПА работе, о приоритетах партии, в частности обеспечении безопасности Армении от внешних угроз, а также налаживание диалога с оппозицией и установление в стране атмосферы толерантности. По словам премьера, приоритетом для партии после будущих выборов станет осуществление перемен во всех сферах, в частности борьба с бедностью, повышение жизненного уровня населения и создания новых рабочих мест.
Особое внимание Тигран Саркисян уделил социальным программам властей в области образования и здравоохранения. По его словам, отсутствие денег не должно стать препятствием для детей из малообеспеченных семей для получения высшего образования. Также малообеспеченные слои должны получить возможность лечения сердечно-сосудистых и онкологических заболеваний.
Особое воодушевление у собравшихся вызвало заявление премьера о намерении властей перенести некоторые госорганы из Еревана в другие города, для равномерного развития регионов страны.
Также Тигран Саркисян заверил, что программа по обеспечению квартирами бездомным семьям зоны бедствия будет доведена до конца.
В конце встречи премьер-министр, а также сопровождавшие его министры образования и науки Армен Ашотян и финансов Ваче Габриелян ответили на вопросы гюмрийцев.
Следует отметить, что встречей в Гюмри РПА завершила обсуждение своей предвыборной программы с партийным активом в регионах.