Ներկայումս ռուս հասարակության պահանջները էականորեն տարբերվում են 12 տարի առաջ եղած պահանջներից: Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը: Նա ընդգծել է, որ 2000թ. երբ Պուտինն առաջին անգամ էր ընտրվում նախագահի պաշտոնում, ռուս հասարակությունը կայունություն, աշխատավարձերի և կենսաթոշակների բարձրացում էր պահանջում, ավելին` ռուս քաղաքացիական հասարակությունը գտնվում էր զարգացման շատ ցածր մակարդակում, այսինքն` հասարակությունը գրեթե չէր մասնակցում երկրի քաղաքական կյանքին:
«Պուտինն իշխանության է եկել կայունություն ապահովելու, կենսաթոշակները և աշխատավարձերը բարձրացնելու խոստումներով, սակայն այն ժամանակ նավթի և գազի գները բարձր էին, գանձարանը լցվում էր և նա կարող էր իրականացնել իր խոստումները, սակայն հասարակության պահանջները այժմ միանգամայն այլ են»,-հայտնել է քաղաքագետը:
Գրիգորյանն ընդգծել է, որ ռուս քաղաքացիական հասարակությունը պահանջում է քաղաքական և վարչական բարեփոխումներ, կոռուպցիայի մակարդակի իջեցում, որն ամենուրեք է, ինչպես նաև իշխանության բոլոր ոլորտներում լեգիտիմություն:
«Պուտինը երկու ելք ունի: Առաջինը` նա կիրականացնի բոլոր նախընտրական խոստումները, ինչը շատ դժվար կլինի: Երկրորդ` նա պարզապես կփորձի մեկուսացնել ընդդիմությանը, թույլ չի տա, որ այն ակտիվորեն գործի, կարգելի հանրահավաքները»,-հայտարարել է քաղաքագետը, հավելելով, որ ամենայն հավանականությամբ ՌԴ նախագահը կնախընտրի երկրորդ տարբերակը:
Քաղաքագետը նաև ընդգծել է, որ ՌԴ նախագահի ընտրությունների ընթացքում ակտիվորեն գործածվել են վարչական ռեսուրսներ, ընդ որում, Ռուսաստանը կարող է իրեն դա թույլ տալ, քանի որ բավականին մեծ ռեսուրսների է տիրապետում:

7 Март 2012 - 10:13 AMT
Степан Григорян: Потребности российского общества сейчас существенно отличаются от потребностей 12-летней давности
Потребности российского общества сейчас существенно отличаются от потребностей, которые были 12 лет назад, на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Степан Григорян. Он отметил, что в 2000 году, когда первый раз Владимир Путин избирался на пост президента России, российское гражданское общество требовало стабильности, повышения зарплат и пенсий, более того, российское гражданское общество находилось на очень низком уровне развития, то есть общество практически не принималj участия в политической жизни страны.
“Путин пришел к власти с обещаниями обеспечить стабильность, повысить зарплаты и пенсии, но в то время цены на нефть и газ были высокие, казна наполнялась и он мог осуществить свои обещания, но сейчас потребности гражданского общества совсем иные”,- сообщил политолог.
Григорян отметил, что сейчас российское гражданское общество требует политических и административных реформ, снижения уровня коррупции, которая царит повсеместно, а также легитимности во всех сферах власти.
“ У Путина два пути. Первый: Путин выполнит все предвыборные обещания, что будет очень сложно, так как козна пуста, а цены на нефть и газ очень низкие. Второй: он просто попробует изолировать оппозицию, не позволит им активно действовать, запретит митинги”, – заявил политолог, при этом добавил, скорее всего, президент России пойдет по второму пути.
Политолог также отметил, что во время выборов президента России активно использовались административные ресурсы, но при этом добавил, что Россия может позволить себе это, так как обладает достаточно большими ресурсами.