7 Մարտ 2012 - 10:42 AMT
Անահիտ աստվածուհու արձանի բեկորները ժամանակավոր ցուցադրության համար Լոնդոնի Բրիտանական թանգարանից կբերվեն Հայաստան: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Իր հերթին ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթրին Լիչին նշեց, որ այն կամրապնդի երկու երկրների միջև հարաբերությունները, և կսերտացնի երկու թանգարանների կապերը:
Այնուամենայնիվ Աշոտյանը նշեց, որ չի բավարարվի միայն ժամանակավոր ցուցադրությամբ և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հետ կպայքարի այն վերջնական Հայաստան բերելու համար: Հիմնադրամի նախագահն էլ PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ արձանը հայրենիքում ցուցադրելու գործընթացն այսօրվանից սկսելու է: Նրանք պատրաստելու են համապատասխան փաստաթղթեր և դիմելու են թանգարան:
Այսօր` մարտի 7-ին ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությանդեսպանատան մոտ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը կազմակերպել էր Անահիտ աստվածուհուարձանի բեկորները Լոնդոնի Բրիտանական թանգարանից Հայաստան տեղափոխելուն նվիրված ակցիա։Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը ԿԳ նախարարի հետ Մեծ Բրիտանիայի դեսպաններինփոխանցեցին Անահիտ դիցուհու արձանը հայրենիք վերադարձնելու ուղերձի տեքստը և հիմնադրամինախաձեռնությանը միացած երիտասարդների ստորագրությունները։
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը փետրվարի 20-27-ը կազմակերպել էր ստորագրահավաք։Մայրաքաղաքից և հանրապետության տասը մարզերից շուրջ 20 հազար երիտասարդներ միացել են ՄեծԲրիտանիայի դեսպաններին հղված ուղերձին, որում մասնավորապես ասված է. «Մենք՝ ներքոստորագրյալներս,հանդես ենք գալիս հայկական մշակութային և պատմական արժեքները հայրենիք վերադարձնելունախաձեռնությամբ։ Աշխարհի թանգարաններում այսօր պահպանվում և ցուցադրվում են բազմաթիվստեղծագործություններ, որոնք հայկական մշակույթի նմուշներ են։ Մշակութային այդ արժեքների թվում ենԲրիտանական թանգարանում պահպանվող Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ գլուխը և ձեռքերը։

Фрагменты статуи богини Анаит для временного показа будут привезены из Британского музея Лондона в Армению. Об этом в беседе с журналистами сказал министр образования и науки РА Армен Ашотян. В свою очередь посол Великобритании в РА Кэтрин Джейн Лич отметила, что это укрепит отношения между двумя странами, а также связи между двумя музеями.
Несмотря на это, Ашотян отметил, что он не остановится на временном показе, и вместе с Молодежным фондом Армении будет бороться за окончательное возвращение фрагментов статуи в Армению. Председатель фонда в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что процесс по возвращению статуи в Армению начинается с сегодняшнего дня. Они подготовят соответствующие документы и обратятся в Британский музей.
7 марта около посольства Великобритании в Армении Молодежный фонд Армении организовал акцию по возвращению фрагментов статуи богини Анаит из Британского музея в Армению. Молодежный фонд Армении вместе с министром науки и образования РА передал послам Великобритании текст послания с требованием возвращения фрагментов статуи, а также подписи представителей молодежи, присоединившихся к данной инициативе. 20-27 февраля Молодежный фонд Армении организовал сбор подписей. Около 20 тысяч представителей молодежи из столицы и 10 областей Армении присоединились к акции по сбору подписей. В послании, адресованном послам Великобритании в РА Кэтрин Джейн Лич и Джонатану Джеймсу Эйвсу, в частности отмечается:
”Во многих музеях мира хранится и выставляется множество произведений – образцов армянской культуры. В их числе – бронзовая голова и руки богини Анаит, хранящиеся в Британском музее. Мы призываем вернуть эти культурные реликвии Армении, поскольку ценности искусства и истории должны храниться в тех странах, где были созданы”.