«Արմմոնո» մոնոներկայացումների 10-րդ միջազգային փառատոնի 3 ներկայացուցիչներ այս տարի մասնակցելու են Լիտվայում կայանալիք թատերական փառատոնին: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտնեց փառատոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանը: Հայաստանը լիտվական փառատոնում ներկայացնելու են Կարեն Մկրտչյանը, Ռոբերտ Հակոբյանը և Զարուհի Խաչատրյանը:
Այս տարի «Արմմոնո»-ի առանցքը կազմում էր լիտվական ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակում փառատոնին հյուրընկալվել էին Լիտվայի մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնի տնօրեն Մարիա Տանանան, մոնոթատրանի անվանի դերասանուհի Բիրուտե Մարը, բեմադրիչ Լինաս Մարիուս Զայկաուսկասը և դրամատուրգ Ալուչիա Արմոնայտեն: Վերջինիս «Թռչնակը և փիսիկը» պիեսի հայաստանյան պրեմիերանկայանացավ փառատոնի օրերին: Փառատոնը բացեց Լիտվայի ԽՍՀ վաստակավոր դերասան, ԽՍՀՄվաստակավոր դերասան, Լիտվայի ԽՍՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, Գեդիմինասի երրորդ աստիճանի պատվո շքանշանի ասպետ Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսը: Հայաստանում էր նաև Լիտվայի մշակույթի փոխնախարար Դևիտաս Ստանպոնկուսը:
«Արմմոնո» մոնոներկայացումների 10-րդ միջազգային փառատոնը տեղի ունեցավ փետրվարի 29-ից մարտի 5-ը: Փառատոնին մասնակցել են մոնոփառատոների ղեկավար-տնօրեններ, դերասաններից մի քանիսը փառատոնիշրջանակում վարպետության դասընթացներ անցկացրեցին Երևանի կինոյի եւ թատրոնի ինստիտուտի ուսանողների համար:
«Արմմոնո»-ն առաջին անգամ անցկացվել է 2002 թ. սեպտեմբերի 24-ին: Փառատոնի հիմնադիրն է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, տնօրենը` Մարիաննա Մխիթարյանը:

7 Март 2012 - 10:56 AMT
3 представителя 10-го международного театрального фестиваля “Арммоно” примут участие в театральном фестивале Литвы. Об этом во время пресс-конференции сообщила директор фестиваля “Арммоно” Марианна Мхитарян. Армению на литовском фестивале представят Карен Мкртчян, Роберт Акопян и Заруи Хачатурян.
Центральной программой фестиваля моноспектаклей “Арммоно” этого года стала литовская программа. В рамках программы гостями фестиваля были директор международного фестиваля моноспектаклей Литвы Марина Тананян, известная актриса монотеатра Бируте Мар, постановщик Линас Мариус Зайкаускас и драматург Алучия Армонайте. Фестиваль открыл заслуженный артист Литовской ССР, заслуженный артист СССР, лауреат государственной премии Литовской ССР, кавалер ордена Великого князя Литовского Гедиминаса Регимантас Адомайтис. В рамках фестиваля в Армению также приехал заместитель министра культуры Литвы Дейвидас Стапонкус.
10-ый международный фестиваль моноспектаклей “Арммоно” состоялся с 29 февраля по 5 марта. В фестивале приняли участие руководители и директоры монофестивалей, некоторые из актеров в рамках фестиваля провели мастер-классы для студентов Ереванского института театра и кино.