7 March 2012 - 13:11 AMT
Հարավային Կովկասում բազում ազգեր են բնակվում, մենք հավատում ենք, որ նրանք կարող են խաղաղ գոյակցել: Ադրբեջանը, Թուրքիան ու Իրանը անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկել այդ ուղղությամբ: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ամեդ Դավութօղլուն Նախիջևանում եռակողմ հանդիպման ավարտին:
Նա նաև նշել է,որ Վանում կայանալիք հանդիպումը կխթանի երկրների հարաբերությունների զարգացումն ու կընդլայնի հարաբերությունները այդ երկրների սահմանամերձ շրջանների միջև: Դա կնպաստի տնտեսական համագործակցությանը:
«Մենք հուսով ենք, որ բոլոր վիճահարույց հարցերը Հարավային Կովկասում կլուծվեն, մասնավորապես, դա վերաբերում է ղարաբաղյան և ռուս-վրացական հակամարտություններին»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ այդպիսով «մենք կկարողանանք բարձրանալ տարածաշրջանային հարաբերությունների զարգացման նոր մակարադակի վրա»:

7 March 2012 - 13:11 AMT
В регионе Южного Кавказа проживает очень много национальностей, и мы верим, что эти народы могут жить в мире друг с другом. Азербайджан, Турция и Иран предприняли необходимые шаги в этом направлении. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу по завершении трехсторонней встречи в Нахиджеване.
Он также отметил, что предстоящая встреча в Ване придаст импульс развитию отношений между странами и расширению отношений между приграничными регионами государств. Это будет способствовать экономическому сотрудничеству.
"Мы надеемся, что все спорные вопросы в регионе Южного Кавказа будут решены, в частности это касается карабахского конфликта и российско-грузинского конфликта”, – сказал он, добавив, что таким образом “мы сможем выйти на новый уровень развития отношений в регионе”.