“Dorians” խմբի պրոդյուսեր Վահագն Գևորգյանը զարմացած չէ, որ այս տարի Հայաստանը չի մասնակցելու Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012»-ին: Վահագնը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ որոշումը սխալ կամ ճիշտ չի համարում, որովհետև այդ հարցում շատ նրբություններ կան: Ըստ նրա, պետք էր ի սկզբանե հրաժարվել մրցույթին մասնակցելուց, իսկ այսպես Հայաստանը անիմաստ կերպով քննարկման առարկա դարձավ ուրիշ երկրներում: “Dorians” խումբը ցանկանում էր այս տարի մրցույթում մասնակցել, և հանրության դատին էր ներկայացրել This is our world երգը: Խմբի պրոդյուսերը դեռ չգիտի, կպայքարի ՞ խումբը եկող տարի մրցույթին ներկայանալու համար, թե ոչ:
Հիշեցնենք, որ հայ էստրադային երգիչները բոյկոտում են մրցույթը, և չեն ցանկանում գնալ Բաքու: Փոխարենը մի քանի օտարազգիներ ցանկանում են ներկայացնել Հայաստանն այդ մրցույթում: Ադրբեջանական Էլլա և Նիկկի դուետը 2011թ-ի մայիսի 15-ին դարձավ Եվրատեսիլի հաղթող: Երկրորդ տեղը գրավեց իտալացի մասնակից Ռաֆայել Գուալազզին Madness Of Love երգով, իսկ երրորդ տեղում է Էրիկ Սաադը Շվեդիայից Popular երգով: Մայիսի 10-ին Դյուսելդորֆում կայացավ «Եվրատեսիլ 2011» մրցույթի առաջին կիսաեզրափակիչը: Էմմին հանդես եկավ 4-րդ համարի տակ և մրցույթում ներկայացրեց «Boom-Boom» երգը և չանցավ եզրափակիչ փուլ: Հայաստանը մի քանի ամիս որոշում էր, մասնակցե՞լ Բաքվում կայանալիք մրցույթին, թե ոչ: Հանրային հեռուստաընկերությունը Բաքվից և Եվրոպական հեռարձակողների միությունից (EBU) անվտանգության լուրջ երաշխիքներ էր պահանջում:
Հունվարի 17-ին EBU-ն մրցույթի պաշտոնական կայքում տեղադրեց մրցույթի մասնակից երկրների ցանկը, որտեղ նշված է նաև Հայաստանի անունը: Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը նշեց, որ Հայաստանը Եվրոպական հեռարձակողների միության լիիրավ անդամ է և Բաքվում կայանալիք մրցույթին մասնակցելը դրա ապացույցն է: Այնուամենայնիվ EBU-ն հայտնեց, որ Հայաստանը պաշտոնապես հրաժարվել է մասնակցել մրցույթին:

Продюсер группы “Dorians” Ваагн Геворкян не удивлен отказом Армении принять участие в “Евровидении 2012”. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Ваагн Геворкян отметил, что не может сказать, правильно данное решение или нет, так как в этом вопросе есть много тонкостей. Он считает, что отказываться от участия нужно было с самого начала, а то Армения стала предметом бессмысленных обсуждений в других странах. Группа “Dorians” была готова принять участие в конкурсе “Евровидение 2012”, она представила на суд общественности песню “This is our world”. Ваагн Геворкян пока не знает, будет ли группа бороться за участие в конкурсе в будущем году.
Напомним, что армянские певцы выступили с заявлением об отказе участвовать в "Евровидении-2012" в Баку объявив бойкот конкурсу. Вместо этого некоторые зарубежные певцы выразили желание представить Армению в Баку. Азербайджанский дуэт Элли и Ники (Ell/Nikki) с песней Running Scared 15 мая стал победителем международного музыкального конкурса “Евровидение 2011”. 10 мая 2011 года в Дюссельдорфе (Германия) в первом полуфинале под номером четыре выступила представительница Армении Эмми с песней под названием “Boom-Boom” (музыка – группа Apricota, слова – Соси Ханикян, аранжировка – Ара Торосян). Однако в финал конкурса Эмми не прошла.
Несмотря на это, EBU сообщил, что Армения официально отказалась от участия в конкурсе. Полуфиналы “Евровидения 2012” состоятся 22 и 24 мая, а финал – 26 мая.