7 March 2012 - 14:18 AMT
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բելգիա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցին: Ինչպես հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը, Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Շուլցին`նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և ընդգծել Եվրախորհրդարանի էական ներդրումը` Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման գործում:
Սարգսյանը Շուլցի հետ հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն է կատարել` նշելով, որ կողմերը քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների օրակարգում առկա հարցերի լայն շրջանակ: «Պարոն Շուլցին ներկայացրեցի մեր երկրում լայնածավալ բարեփոխումներ իրականացնելու մեր հանձնառությունը, ինչպես նաև Եվրոպական հանձնաժողովի և Հայաստանի կառավարության միջև բարեփոխումների խթանմանն ուղղված նպատակային աջակցություն ապահովելու քայլերը»,-հաղորդել է նա:
Նախագահն ընդգծել է, որ դինամիկ զարգացում են ապրում Հայաստան-ԵՄ միջխորհրդարանական կապերը, ինչպես երկկողմ` Հայաստանի Ազգային ժողովի և Եվրախորհրդարանի միջև, այնպես էլ բազմակողմ՝ Արևելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովի` Եվրանեստի ձևաչափերում: «Մենք կարևորում ենք Եվրոպական խորհրդարանի դերակատարությունը Հայաստան-ԵՄ խորացող համագործակցության համատեքստում»,-հայտարարել է Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը նաև հաղորդել է, որ զրույցի ընթացքում նաև քննարկվել է Հյաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները և ընդգծել, որ միջազգային դիտորդների պատվիրակության շարքում լինելու է նաև ԵՄ պատվիրակությունը:
Նախագահ Շուլցին տեղեկացրեցի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների մասին: Նշեցի, որ հայկական կողմը հարցի լուծումը տեսնում է միայն խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային գործընթացի շրջանակներում: Նա նաև հայտնել է, որ կողմնակից է ԼՂՀ պատվիրակություն ուղարկելու գաղափարին:c

Президент Армении Серж Саргсян в рамках своего рабочего визита в Бельгию встретился с председателем Европарламента Мартином Шульцем. Как передает пресс-служба президента Армении, Серж Саргсян поздравил Шульца с избранием на пост председателя Европарламента, а также отметил существенный вклад Европарламента в активно развивающиеся отношения Армении и Евросоюза.
Саргсян сделал заявление по итогам встречи с Шульцем, отметив, что стороны обсудили широкий спектр вопросов, стоящих на повестке дня. “Я представил господину Шульцу наши обязательства провести в стране широкомасштабные реформы, а также предпринять шаги, между Еврокомиссией и правительством Армении, направленные на целевое содействие стимулирования реформ”,- сообщил он.
Президент отметил, что межпарламентские отношения между Арменией и ЕС, как в двустороннем ракурсе, так и в многостороннем – в рамках Евронеста, динамично развиваются. “Евронест является платформой, на которой нам предоставляется возможность перенять опыт европейского парламентаризма и межпарламентских связей”,- заявил Саргсян.
Президент РА также сообщил, что в ходе беседы также был обсужден вопрос предстоящих парламентских выборов в Армении, и отметил, что в числе международных наблюдателей будет и делегация из ЕС.
Серж Саргсян также проинформировал Шульца о последних достижениях в решении нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув, что Армения видит решение конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ и исключительно мирным путем. Серж Саргсян отметил, что одобряет решение, принятое на заседании ЕС, о необходимости направить делегацию Еврасоюза в Нагорный Карабах.