8 Մարտ 2012 - 09:39 AMT
Ռուսաստանը «Եվրատեսիլ-2012» մրցույթում կներկայացնեն ուդմուրտցի տատիկները՝ «Բուրանովոյի տատիկները» խումբը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը: Այդ մասին հայտնի դարձավ «Ռոսիա-1» հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում ընտրական համերգից հետո:
Խումբը հանդես եկավ Party For Everybody երգով և առաջ անցավ 24 այլ թեկնածուներից: Հաղթողը որոշվեց հեղինակավոր ժյուրիի և հեռուստադիտողների քվեարկությամբ՝ 50/50 հարաբերակցությամբ:
«Բուրանովոյի տատիկները» խումբը ֆոլկլորային խումբ է Ուդմուրտիայի Բուրանովո գյուղից, որոնք ուդմուրտերեն լեզվով տարբեր հիթեր են կատարում: Համույթի գեղարվեստական ղեկավարն է Օլգա Տուկտարյովան:
Առաջին անգամ կոլեկտիվը հանդես է եկել հայտնի կոմպոզիցիաների կատարմամբ 2008թ.: Խումբը մասնակցել է նաև «Եվրատեսիլ-2010» Ռուսաստանի ընտրական փուլին:
Այս տարի Եվրատեսիլը տեղի կունենա Բաքվում մայիսի 22-26-ը:
Հայաստանը հրաժարվել է մասնակցել մրցույթին: Նման որոշման համար առիթ է հանդիսացել հայ ժամկետային զինծառայողի մահացու վիրավորանքը, որ նա ստացել է շփման գծում ադրբեջանցի զինվորի կրակոցից: Մարտի 7-ին Հանրային հեռուստատեսությունը պաշտոնապես իրազեկեց ստուգատեսին մասնակցելուց հրաժարվելու մասին:

8 Март 2012 - 09:39 AMT
Группа выступила с песней Party For Everybody и обошла 24 других кандидатов. Победитель был определен с помощью голосования авторитетного жюри, состоящего из известных деятелей музыкальной индустрии, и телезрителей в пропорции 50/50.
Группа "Бурановские бабушки" – это фольклорный коллектив из села Бураново, республики Удмуртия, исполняющий на удмуртском языке разнообразные хиты. Художественный руководитель ансамбля – Ольга Туктарева.
Впервые коллектив стал выступать с перепевами известных композиций в 2008 году. Группа также участвовала в Российском отборочном туре "Евровидения-2010".
Нынешнее "Евровидение" пройдет в Баку с 22 по 26 мая.
От участия в конкурсе 24 февраля отказалась Армения. Поводом для такого решения послужила гибель армянского солдата-срочника, который днем раньше был смертельно ранен выстрелом азербайджанского снайпера на границе двух государств. А 7 марта Общественное телевидение Армении официально уведомило Европейский вещательный союз о своем отказе от участия в смотре.
В результате в конкурсе примут участие 42 страны – в каждом из двух полуфиналов будет представлено 18 стран.