(?)Ի՞նչ կցանկանայիք հայ կանանց այս տոնական օրը:
(!)Նախ մաղթում եմ երջանկություն, հավատ, հույս և սեր մեր կանանց: Ես շատ եմ ուզում, որ մեր կանայք իսկապես սկսեն գնահատել իրենց, քանի որ մեր կանայք շատ լավն են և արժանի են բարձր գնահատականի, քանի որ իսկապես լավն են: Աշխատանքի բերմամբ, ես շատ եմ լինում միջազգային կազմակերպություններում և երկրներում, և շփվելով տարբեր երկրների կանանց հետ, կարող եմ ասել, որ մեր կանայք անգնահատելի են: Նրանք շատ գեղեցիկ են, ինտելեկտուալ, շատ պատրաստված: Նրանց միայն մի փոքր պակասում է սեփական ինքնագնահատումը: Նախ դու պետք է գնահատես քեզ, հետո միայն գնահատանք պահանջես դիմացինից: Իսկ ես ցանկանում եմ, որ մեր հայ կանայք իսկապես իմանան իրենց գինը և նման վերաբերմունք ակնկալեն:
(?)Ո՞րն է մարտի 8-ին Ձեր ստացած ամենահիշարժան և օրիգինալ նվերը:
(!)Գիտեք, դա հատուկ մարտի 8-ի համար չէր արվել, պարզապես համընկել էր, Հրանտ Մաթևոսյանը ինձ նվիրել էր Եղիշե Չարենցի ստեղծագործությունների` իր կողմից խմբագրված գիրքը: Այն ունի նաև շատ թանկ մակագրություն` «քաջ և համարձակ աղջկան»: Սա այս տոնի հետ կապված ամենագեղեցիկ նվերն է:
(?)Մոտենում են խորհրդարանական ընտրությունները. Ձեր կարծիքը քաղաքականությանը` հայ կանանց ներգրավվածության մասին:
(!)Ցավոք, շատ փոքր է նրանց դերը, որը չի համապատասխանում այն պոտենցիալին, որն այժմ կա իրական հասարակական սեկտորում: Հայ կանայք շատ պատրաստված են, հասարակական և քաղաքական սեկտորում կան շատ ակտիվ կանայք, ովքեր կարող են իրապես ներգրավված լինել քաղաքական կյանքում: Ես հուսով եմ, որ նախընտրական պայքարում հանդես եկող կուսակցությունները հնարավորություն կընձեռեն, որ Ազգային ժողովում գրագետ և պատրաստված կանանց թիվը մեծանա: Ոչ միայն այն պատճառով, որ դա պահանջվում է օրենքով, իսկ համաձայն ԸՕ կանանց ներգրավվածությունը 20 տոկոսից պակաս չպետք է լինի, քանի որ կան քաղաքականապես գրագետ և պատրաստված այնպիսի կանայք, ովքեր կարող են լրջորեն մասնակցել քաղաքական գործընթացներին: Եվ ես հուսով եմ, որ այդ ներկայացվածությունը կլինի ոչ թե իմիտացիա, այլ իրական:

(?)Чтобы вы пожелали армянским женщинам в этот праздничный день?
(!)Я желаю в первую очередь счастья, веры, надежды и любви нашим женщинам. Я очень хочу, чтобы наши женщины действительно стали ценить себя, так как наши женщины очень хорошие и достойны очень высокой оценки, так как по- настоящему хорошие. Я, по работе, бывая в различных международных организациях и странах, и общаясь с женщинами разных стран, могу сказать, что наши женщины неоценимы. Они очень красивы, интеллектуальны, очень подготовлены. И нашим женщинам немножко не хватает собственной самооценки. Ты должна научиться ценить себя, чтобы требовать оценки от других. А я желаю, чтобы наши женщины, армянские женщины, действительно знали себе цену и ожидали такого же отношения взамен.
(?)Какой самый оригинальный и запоминающийся подарок вы получили на 8 марта?
(!)Знаете, это не было сделано специально к 8 марта, просто день совпал, Грант Матевосян подарил мне отредактированный им сборник сочинений Егише Чаренца с очень дорогой мне подписью – “храброй и смелой девушке”. Это в моей памяти самый красивый подарок связанный с этим днем.
(?)Приближаются парламентские выборы. Ваше мнение о вовлеченность и роли армянских женщин в политике?
(!)К сожалению, очень маленькая роль , которая не соответствует тому потенциалу, который сейчас есть в реальном общественном секторе. Армянские женщины очень подготовлены, в общественном и политическом секторе есть очень активные женщины, которые могут быть реально вовлечены в политическую жизнь. И я надеюсь, судя по заявлениям активно вовлеченных в предвыборную борьбу партий, что вовлеченность и представительство активных, политически образованных и подготовленных женщин в будущем Национальном собрании возрастет. Не только по той причине, что этого требует закон, а согласно Избирательному кодексу представленность женщин должна составить не меньше 20%, а потому, что в реальности в нашей в общественной жизни, секторе, есть такие подготовленные, политически образованные женщины, которые могут серьезно участвовать в политических процессах. И я ожидаю, что это представительство будет не имитационным, а реальным.