ԵԱՀԿ ՄԽ-ն շահագրգռված չէ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում, հայտարարել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մամեդբաղիր Բահրամին ուրբաթ օրը մամլո ասուլիսում: «Եռակողմ հանդիպման՝ Ադրբեջան-Թուրքիա-Իրան հիմնական նպատակներից մեկն է տարածաշրջանում առկա խնդիրների լուծումը տեղի ուժերով, առանց երրորդ ուժերի միջամտության»,-ասել է դեսպանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե պատրաստ է արդյոք Իրանը հանուն Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ եռակողմ համագործակցության զարգացման վերանայել իր հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Բահրամին նշել է երրորդ երկրների հակամարտությունը լուծելու անարդյունավետ փորձերը վերջին 20 տարիներին:
«Ավելին ասեմ, նրանք ոչ միայն չեն կարող հանգուցալուծել Ղարաբաղի հարցը, ՄԽ-ն նույնիսկ չի ցանկանում, որ այն կարգավորվի: Այդ պետությունների նպատակը ոչ թե առկա հակամարտությունների կարգավորումն է, այլ նոր խնդիրների ստեղծումը մոլորոակի տարբեր վայրերում»,-ասել է Բահրամին:
Նա նշել է, որ Թեհրանը կողմ է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, հայտնում է «Նովոստի-Ազերբայջանը»:

10 March 2012 - 08:36 AMT
Минская группа ОБСЕ не заинтересована в урегулировании карабахского конфликта, заявил посол Ирана в Азербайджане Мамедбагир Бахрами в пятницу на пресс-конференции. «Одной из основных целей трехстороннего развития (Азербайджан-Турция-Иран) является решение существующих в регионе проблем силами самих региональных государств, без вмешательства третьих сил», – подчеркнул посол, отвечая на вопрос о том, готов ли Иран во имя развития трехстороннего сотрудничества с Азербайджаном и Турцией пересмотреть свои отношения с Арменией. Бахрами отметил неэффективность попыток третьих стран решить, в течение 20 последних лет, карабахский конфликт.
«Скажу больше, они не только не могут решить карабахский конфликт. Минская группа ОБСЕ даже не хочет урегулирования этого конфликта. Целью этих государств является не решение существующих проблем в различных регионах планеты, а наоборот, создание новых проблем», – отметил Бахрами.
Дипломат отметил, что Тегеран выступает за мирное урегулирование карабахского конфликта на основе норм и принципов международного права.
«Иран готов использовать свои возможности для справедливого и скорейшего разрешения проблемы с тем, чтобы помочь своим братьям и сестрам. Иран с первого дня придерживался этой позиции», – подчеркнул посол ИРИ в Баку, сообщает Новости-Азербайджан.