Երևանում ընթացող Հայաստանի հանրապետական կուսակցության 13-րդ համագումարը բանաձև է ընդունել: Բանաձևում նշվում է, որ 2007 թ-ին մասնակցելով խորհրդարանական ընտրություններին «Քեզ համար Հայաստաան» կարգախոսով, ՀՀԿ-ն հասել է զգալի հաջողությունների ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ:
«Քեզ համար Հայաստաան» կարգախոսի ներքո մենք Հայաստան պետության կայացումն ենք ապահովել` հասարակական համակեցության հիմքերն ենք ամրացրել, ու աշխարհում մեր երկրի դիրքն ամրապնդել: Այսուհետ ՀՀԿ-ն իր գործունեությունն առավելապես ուղղելու է դեպի մարդը, դեպի ՀՀ քաղաքացին: Մենք ասում էինք «Քեզ համար Հայաստաան», այսուհետ ասում ենք «Ավելի լավ Հայաստան յուրաքանչյուրի համար», նշվում է բանաձևում:
Բանաձևում նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տնտեսական աճը կամ անկումը զգալիորեն կախված են արտաքին գործոնների ազդեցությունից: Ապագայում դրանից հնարավորինս խուսափելու համար կարիք կա տնտեսական աճի նպատակադրումներից անցնել տնտեսական զարգացման հայեցակարգին, ինչը պետք է հիմնված լինի նոր ոլորտների, նոր ապրանքների ու նոր ծառայությունների վրա` ապահովելով հավելյալ աշխատատեղերի ստեղծում:
«Մենք գնում ենք համակարգային վերափոխման, քանզի ապագան վերափոխում է պահանջում: Եվ ապագան այդ վերափոխումն ապահովող ուժինն է: Բայց դրա համար պետք է նախ և առաջ փոխվենք մենք` վերափոխման առաջամարտիկներս: Ու այս գիտակցությամբ, ՀՀԿ-ն ստանձնում է Հայաստանի վերափոխումն իրականացնելու, առաջնորդելու առաքելությունը», ընդգծված է բանաձևում:
Բանաձևում նաև նշվում է, որ ՀՀԿ-ն խորհրդարանական ընտրությունները դիտում է «իբրև միջոց, գործիք` ազգի և պետության նպատակների իրագործման համար» և հրավիրում է բոլոր հայրենանվեր հասարակական, քաղաքական կառույցներին և անհատներին համադրելու իրենց ուժերը ՀՀԿ-ի հետ, «Հայաստանի ընդհանուր վերափոխման ճանապարհին»: «Իսկ վերափոխման համար պետք է հավատալ. հավատալ մեր հավաքական և անհատական կարողություններին, հնարավորություններին: Այս հավատով պետք է հաղթահարենք հնի բացասական իներցիան, և մեր կյանքում արմատավորենք նոր` դրական ավանդույթներ. 21-րդ դարի հանրությանը բնորոշ ավանդույթներ», ընդգծվում է բանաձևում:
ՀՀԿ-ն մեծ ուշադրություն է դարձնում նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ընդգծելով, որ «այս ճանապարհին կիրառվելու են և վիրահատական և մյուս բոլոր օրինական մեթոդները»:
«Բայց և ամեն մի փոփոխություն դեպի լավը ինքնին ամրապնդում է հավատը: Ուրեմն նաև փոխվենք, որ հավատանք: Սնուցենք մեր հավատը գործերով: Մենք հավատում ենք մեր ազգի և պետության ներուժին, և վճռական ենք փոխելու և փոխվելու` հանուն մեր նվիրական իղձերի ու նպատակների իրականցման: Հավատանք և բոլորս միասին կփոխենք մեզ ու մեր երկիրը: Հավատանք, որ փոխենք» եզրափակում է կուսակցության բանաձևը:

13-ый съезд Республиканской партии Армении, который проходит в Ереване, принял резолюцию. В резолюции отмечается, что РПА, приняв участие в парламентских выборах 2007 года под лозунгом “Для тебя, Армения”, достигла значительных успехов, как во внешней, так и во внутренней политике.
“Руководствуясь лозунгом “Для тебя, Армения”, мы обеспечили строительство государства Армения, укрепили основы общественного сосуществования, а также укрепили позиции нашей страны в мире. Отныне РПА сконцентрирует свою деятельность на человеке, на гражданине РА. Тогда мы говорили: “Для тебя, Армения”, теперь мы говорим: “Лучшая Армения для каждого”,- отмечается в резолюции.
В резолюции говорится, что экономический рост Армении или наоборот, ее спад зависят от воздействия внешних факторов. Во избежание этого в будущем необходимо перейти от стремления роста экономики к концепции развития экономики, и это должно опираться на новые сферы, новую продукцию и новые услуги, обеспечив создание дополнительных рабочих мест.
“Мы стремимся к системному изменению, поскольку будущее требует перемен. Будущее за силой, несущей перемены. Но для этого, прежде всего, мы должны измениться сами – мы, находящиеся у руля перемен. И, осознавая это, РПА берет на себя миссию реализации этих перемен, миссию лидерства”, – подчеркнуто в резолюции.
В резолюции отмечается, что РПА рассматривает парламентские выборы, как “способ, как инструмент для реализации целей нации и государства” и приглашает всех патриотически настроенных граждан, а также общественные и политические структуры присоединиться к РПА “на пути свершения кардинальных перемен в Армении”. “А для реализации перемен необходима вера в наши общие возможности и потенциал. Эта вера должна помочь побороть отрицательную инерцию старого, и укоренить в нашей жизни новые положительные традиции, традиции, характерные для общества 21 века”.
РПА обращает особое внимание на борьбу с коррупцией, подчеркивая, что “на этом пути для ее искоренения будут приложены все усилия и методы: и “хирургические”, и законные”.
“Каждая перемена в лучшую сторону сама по себе еще больше укрепляет веру. Значит, мы должны измениться, чтобы поверить. Веру необходимо питать делами. Мы верим в потенциал нашей нации и государства, и решительно настроены к переменам во имя реализации наших заветных стремлений и мечтаний. Давайте поверим, что вместе мы сможем изменить и себя, и свою страну. Поверим и изменим”, – отмечается в резолюции партии.