10 Մարտ 2012 - 14:06 AMT
Բրիտանական ֆիլմերի 10-րդ փառատոնի պատվավոր հյուր, ռեժիսոր Մայքլ Ուայթը, ով առաջին անգամ է Հայաստանում, հույս ունի, փառատոնի շրջանակում ցուցադրվող իր«Մեծագույն սեր» ֆիլմը մեկ այլ մշակույթի տեսանկյունից դիտել: Այդ իսկ պատճառով նրան հետաքրքիր է գտնվել Հայաստանում և ներկայացնել այն ֆիլմը, որը որ դեռ չեն տեսել այստեղ:
Նա ցանկանում է լսել տարաբնույթ կարծիքներ իր աշխատանքի մասին:
Լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք ծանոթ է հայկական ֆիլմերին, նա ասաց, որ շատ է սիրում Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմը:
Ուայթը նաև վարպետության դասընթաց կանցկացնի Երևանի Թատրոնի և կինոյի պետականինստիտուտում:
Մարտի 10-ին Մոսկվա կինոթատրոնում բացվեց Բրիտանական ֆիլմերի 10-րդ փառատոնը: Այն կազմակերպում են Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակը և ԵրևանումՄեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի դեսպանատունը:
Ֆիլմերը նվիրված են 2012 թվականի Օլիմպիական խաղերին, Չ.Դիքենսիերկուհարյուրամյակին: Այն նաև շոշափում է հասարակության ու անձիփոխհարաբերությունների հիմնախնդիրները:
Փառատոնի ընթացքում Մոսկվա կինոթատրոնի ճեմասրահում կցուցադրվեն Ռիս Ուայթհեդի Հայաստանով ոգեշնչված աշխատանքները, իսկ փառատոնի հատուկ հյուրը` ռեժիսոր Մայքլ Ուայթը մարտի 11-ին ցուցադրությունից առաջ հանդիսատեսինկներկայացնի «Մեծագույն սեր» ֆիլմի նկարահանման պատմությունը: Ռեժիսորը նաևվարպետության դասընթաց կանցկացնի Երևանի Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում:
Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնի կինոնկարները մարտի 1-11-ը ցուցադրվում ենհանրապետության երեք մարզերում` Վանաձորում, Բերդում և Գյումրիում:

Почетный гость 10-го фестиваля Британских фильмов, режиссер Майкл Уайт, который в рамках фестиваля впервые посетил Армению, надеется просмотреть свои фильмы в Армении с точки зрения другой культуры. По этой причине ему интересно находиться в Армении и представить фильм там, где его еще не смотрели. Он желает услышать различные мнения о своих работах.
На вопрос журналистов о том, знаком ли он с армянскими фильмами, режиссер ответил, что очень любит “Цвет граната” Сергея Параджанова.
Режиссер Майкл Уайт проведет мастер-класс в Ереванском государственном институте театра и кино.
10 марта в ереванском кинотеатре “Москва” открылся 10-ый фестиваль Британских фильмов. Фестиваль британских фильмов организован Офисом Британского совета в Армении и Посольством Великобритании в Армении.
Фильмы посвящены Олимпийским играм 2012 года, 200-летию Чарльза Диккенса и основным проблемам взаимоотношений личности и общества.
В ходе фестиваля в фойе кинотеатра “Москва” будут выставлены картины художника Риса Уайтхеда, созданные им под впечатлениями от Армении. Также особым гостем фестиваля является режиссер Майкл Уайт, который 11 марта представит зрителю историю создания фильма “Великая любовь”. Он также проведет мастер-класс в Ереванском государственном институте театра и кино.
Кинокартины Британского фестиваля документальных фильмов с 1 по 11 марта будут показаны в кинотеатрах трех областей Армении: в городах Ванадзоре, Берде и Гюмри.