Տեղի ունեցած համագումարի գլխավոր մոտիվը, որը բազմիցս կրկնվեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթում, և որը, բնականաբար, իր արտացոլումը գտավ համագումարի ամփոփիչ բանաձևի մեջ, երկրում լուրջ փոփոխություններ իրականացնելու այնհարժեշտությունն ու իշխող կուսակցության կողմից դրանք իրականացնելու պատրաստակամությունն էր: Վերջին տարիներին կուսակցության հաջողությունները և ձեռքբերումները ներկայացնելուց բացի, ընդգծվեցին նաև երկրում տիրող խնդիրները, և նշվեցին ընտրություններից հետո կուսակցության առաջնային խնդիրները` բնակչության կենսամակարդակի բարելավում, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ պայքար: Նախագահը չմոռացավ նաև Հայաստանի առջև ծառացած ավանդական արտաքի քաղաքական խնդիրների մասին` ղարաբաղյան հակամարտությունը և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և քննադատության գործընթացը:
Ինչպես ընդգծել են ՀՀԿ ներկայացուցիչները, եթե նախկինում առաջնային էր երկրում պետական ինստիտուտների կայացումը, ապա այժմ կարևորվում է բնակչության կենսամակարդակի բարելավումը: Ընդ որում գալիք ընտրություններում, կուսակցության կարգախոսը կոչ է անում հավատալ ՀՀԿ-ի այդ առաքելության հաջողությանը. «Պետք է հավատանք, որ փոխենք»:
Խորհրդային Միության և Ռուսաստանի Դաշնության հերոս, ռուսական Պետդումայում «Եդինայա Ռոսիա» («Միասնական Ռուսաստան») խմբակցության ղեկավարի տեղակալ Արթուր Չիլինգարովը դրական է գնահատել Հայաստանի նախագահի ելույթը` կուսակցության 13-րդ համագումարում: Նա հատկապես առանձնացրել է նախագահի ելույթի այն հատվածը, որում ասվում է, որ պետք է նորովի կառուցել կուսակցության աշխատանքը: «Պետք է այլ կերպ մոտենալ այն հարցերին, որոնք կապված են բնակչության սոցիալական պաշտպանության հետ, պետք է մոտ լինել մարդկանց, շփվել, երկխոսության մեջ մտնել, պաշտպանել նրանց շահերը: Սա այն է, ինչ մտնում է կուսակցության ծրագրերի մեջ»,-ընդգծել է նա:
Այս առնչությամբ կարելի է վստահորեն հայտարարել, որ սոցիալական թեման ՀՀԿ նախընտրական ծրագրում առաջնային տեղ է զբաղեցնելու` դատելով ինչպես նախագահի ելույթից, այնպես էլ ՀՀԿ-ի կողմից մարզային կուսակցականների հետ նախընտրական ծրագրի քննարկումներից:
Հարկ է նաև ուշադրություն դարձնել կուսակցության ղեկավար մարմնի` Գործադիր մարմնի, նոր կազմին: Այն 14-ից վերածվել է 19-ի, ընդ որում նոր կազմում ներառվել են ՀՀԿ երիտասարդ սերունդի 4 ներկայացուցիչներ` Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, խորհրդարանի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը և կուսակցության երիտասարդական թեևի առաջնորդ Կարեն Ավագյանը: Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կողմնակից է սերդափոխությանը, կուսակցության և երկրի ղեկավարության երիտասարդացմանը:
Գործադիր մարմնի նոր կազմի մասին հետաքրքիր նրբություններից կարելի է առանձնացնել կառույցում` Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգկլարյանի և նախագահական վարչակազմի նախկին ղեկավար Կարեն Կարապետյանի տեղերի պահպանումը:
Գործադիր մարմնի հին կազմից նորում չի ընդգրկվել միայն Փոքր և միջին բիզնեսին աջակցման հարցերով ՀՀԿ կոմիտեի նախագահ Հարություն Փամբուկյանը:

10 Март 2012 - 15:40 AMT
Главным мотивом прошедшего съезда, который неоднократно повторял в своем выступлении президент Армении и лидер РПА Серж Саргсян, и который естественно нашел свое отражение в итоговой резолюции съезда – необходимость серьезных перемен в стране, и готовность правящей партии осуществить их. Наряду с панегириками об успехах партии за последние годы, были отмечены существующие в стране проблемы, и объявлено о приоритетах партии после выборов – улучшение жизненного уровня населения, а также борьба с коррупцией. Президент не забыл и о традиционных внешнеполитических проблемах стоящих перед Арменией – карабахский конфликт и процесс международного признания и осуждения Геноцида армян.
Как подчеркнули представители РПА, если раньше приоритетом было становление государственных институтов в стране, то сейчас им является повышение уровня жизни граждан. При этом слоган партии на будущих выборах призывает верить в успех этой миссии РПА – “Должны верить, чтобы изменить!”.
В свою очередь герой Советского Союза и России, заместитель руководителя фракции "Единой России" в российской Госдуме Артур Чилингаров заметил в интервью армянским журналистам, что президент Серж Саргсян учел прошлогодний неудачный опыт “Единой России” на парламентских выборах. “Надо стать ближе к народу, решать проблемы работы, учебы, нормальной заработной платы. И тогда любой человек поддержит ту партию, которая не на словах, а на деле решает эти проблемы ”, – подчеркнул он.
В этой связи можно с уверенностью заявить, что социальная тематика будет занимать главенствующую роль в предвыборной кампании РПА, судя как по выступлению президента, так и обсуждениям РПА своей предвыборной программы с партийным активом в регионах.
Также следует обратить внимание на новый состав руководящего органа партии – Исполнительного органа. Он был увеличен с 14 до 19 членов, при этом в него вошли 4 представителя молодого поколения РПА – мэр Еревана Тарон Маркарян, вице-спикер Эдуард Шармазанов, министр науки и образования Армен Ашотян и глава молодежного крыла партии Карен Авагян. Все это свидетельствует о том, что президент Армении Серж Саргсян взял курс на смену поколений, омоложение руководства партии и страны. Одним словом как пелось в одной советской песне: “молодым – везде у нас дорога, старикам – везде у нас почет”.
Из других интересных нюансов нового состава Исполнительного органа можно отметить сохранение своих мест в нем экс-мэра Еревана Гагика Бегларяна и экс-главы президентской администрации Карена Карапетяна.
Из старого состава Исполнительного органа не вошел в новый состав лишь председатель Комитета РПА по Содействию малому и среднему бизнесу Арутюн Памбукян.