12 Մարտ 2012 - 08:09 AMT
Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը մարտի 12-ին Երևանում հայտարարեց, որ ընտրությունները Ռուսաստանում ոչ օրինական էին, ոչ էլ թափանցիկ: Նա նշեց նաև, որ տեղադրված 90 հազար տեսախցիկների մեծ մասը չի աշխատել:
Կիրակոսյանը նշել է, որ Արևմուտքը գործնականում չարձագանքեց Ռուսաստանում ընտրությունների ժամանակ տեղի ունեցած իրադարձություններին: «Հետաքրքիր փաստ է, որ ռուսական ընդդիմությունը համախմբվեց Պուտինի դեմ, սակայն մնացած հարցերում այն պառակտված էր, ինչը թուլացնում է նրա ազդեցությունը»:
Ըստ նրա, Պուտինի քաղաքականությունը կոպիտ է լինելու, Ռուսաստանը կփորձի ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա, որպեսզի վերջինս անդամակցի Եվրասիական միությանը: Որոշ զարգացում կարող է ստանալ ղարաբաղյան հարցը, սակայն տեսանելի փոփոխություններ չեն լինի, քանի որ ամեն ինչ չէ, որ կախված է Ռուսաստանից: «Կա նաև մյուս կողմը՝ Բաքուն, որը չի ցանկանում ընդառաջել, ավելին բանակցություններին պետք է մասնակցեն նաև Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները»,-ասել է քաղաքագետը:

Руководитель Центра региональных исследований, политолог Ричард Гирагосян 12 марта в Ереване заявил, что выборы в России не были законными и прозрачными. Он также отметил, что были установлены более 90 тыс. камер, большинство из которых не работали.
Гирагосян отметил, что Запад практически никак не отреагировал на действия, происходящие во время выборов в России: “Интересный факт, что российская оппозиция сплотилась против Путина, но в остальных вопросах разделена на группы, что ослабляет ее влияние”.
По его словам, политика Путина будет грубой, Россия попытается оказать давление на Армению, чтобы та вошла в Евразийский союз. Небольшое развитие получит карабахский вопрос, но видимых изменений не будет, так как не все зависит от России. “Есть еще другая сторона – Баку, которая не хочет идти на встречу, более того, за стол переговоров должны сесть и представители Нагорного Карабаха”,- добавил политолог.