12 Մարտ 2012 - 12:24 AMT
«Մենք այսօր աշխատում ենք ՀԱՊԿ հետագա գործողությունների ռազմավարության վրա, Հայաստանի ղեկավարությունը լրջորեն շահագրգռված է երկրի անվտանգության ապահովման հարցում»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան: Հայաստանի մակարդակը զգալիորեն բարձրացել է, սա 90-ականների երկիրը չէ, նշել է Բորդյուժան, հավելելով, որ Հայաստանը հսկայական քայլ է կատարել առաջ զարգացման մակարդակում, աճել է նաև սեփական սահմանների պաշտպանությանն ուղղված ռազմական ներուժի մակարդակը:Բորդյուժան նշել է, որ այսօր ՀԱՊԿ շրջանակներում քննարկվել են հետագա գործողությունների ծրագրերը, մասնավորապես՝ ռազմական համագործակցություն, ՌԴ միջուկային զենքին վերաբերող հարցեր, թմրամոլության դեմ պայքարի արդյունավետություն, ԶԼՄ-ների գործունեություն:
Հայաստանը հատուկ կարգավիճակ ունի ՀԱՊԿ-ում, քանի որ սահմանակից չէ ՀԱՊԿ մյուս պետություններին, ավելին մեկուսացված է արտաքին աշխարհից ու տարածքային հակամարտություններ ունի», ասել է նա
Բորդյուժան նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի սպառազինման հարցին՝ նշելով, որ զենք ձեռք բերելը յուրաքանչյուր պետության ինքնիշխան իրավունքն է: Նա հավելել է, որ զենքի կուտակումը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում չի նպաստում նրա հանգուցալուծմանը:

«Мы сегодня работаем над стратегией дальнейшего действия ОДБК, руководство Армении очень серьезно заинтересовано в обеспечении безопасности страны», – на пресс-конференции в Ереване заявил генсек Организации договора о коллективной безопасности Николай Бордюжа. Уровень Армении значительно повысился, это не та страна, которая была в 90-ых годах, отметил генсек, при этом добавив, что Армения сделала огромный скачек вперед в уровне развития, вырос уровень военного потенциала, который направлен на защиту собственных границ.
Бордюжа отметил, что сегодня в рамках ОДКБ обсуждались планы дальнейших действий организации, в частности: это военное сотрудничество, вопросы, касающиеся ядерного оружия России, эффективность системы по борьбе с наркоманией, действия СМИ.
“Армения имеет особый статус в ОДКБ, так как не граничит с остальными государствами-участниками ОДКБ, более того, изолирована от внешнего мира и имеет территориальные конфликты”, – заявил генсек.
Бордюжа также коснулся вопроса о вооружении Азербайджана и отметил, что приобретать оружие – суверенное право каждого государства, при этом добавил, что интенсивное накопление оружия в зоне карабахского конфликта не идет на пользу его дальнейшему разрешению.