12 Մարտ 2012 - 13:01 AMT
Բոլոր պետությունները հետաքրքրված են նրանում, որ հակամարտություներն արագ լուծվեն և բացառապես խաղաղ ճանապարհով, Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ նպատակահարմար չի համարում ՀԱՊԿ միջամտությունը իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ խնդրին: «Ներկայումս ՄԱԿ-ի կառույցները Իրանում ակտիվ գործողություններ են տանում հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու ուղղությամբ, այս հարցին ՀԱՊԿ ակտիվ միջամտության կարիք չկա»,-հայտարարել է գլխավոր քարտուղարը:
Իրանին ամերիկյան կամ իսրայելական ուժերի կողմից հնարավոր հարվածի մասին լուրերը վերջին շաբաթներս մեծացրել են ԻԻՀ-ում լարվածության մակարդակը: Լարվածության առավել բարձր մակարդակ գրանցվել է այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ և ԵՄ երկրները նոր պատժամիջոցներ են ընդունել իրանական ԿԲ-ի և նավթի արտահանման վերաբերյալ:
Ընդ որում, Իրանն ակտիվորեն իր միջուկային օբյելտները տեղափոխում է գետնի տակ, որտեղ դրանք կլինեն լիակատար ապահովության մեջ: Ըստ ամերիկյան ռազմական փորձագետների, նման օբյեկտները հնարավոր կլինի ոչնչացնել միայն տակտիկական միջուկային զենքի կիարռման պարագայում:
Հարցումը նաև ցույց է տվել, որ Մերձավոր Արևելքի երկրներում Իրանի դեմ պատժամիջոցներին կողմ է բնակչության 44 տոկոսը:

Все государства заинтересованы в том, чтобы конфликты урегулировались быстро и исключительно мирным путем, на пресс-конференции в Ереване заявил генсек ОДКБ Николай Бордюжа. При этом он отметил, что не считает целесообразным вмешательство ОДКБ в решение проблемы, связанной с иранской ядерной программой. “На данный момент структуры ООН проводят в Иране активные действия для урегулирования конфликта мирным путем, нет потребности активного вмешательства ОДКБ в этот вопрос”, – заявил генсек.
Обсуждение возможного удара американских или израильских сил по Ирану повысили уровень напряженности в отношениях с Исламской Республикой в последние недели. Наибольший рост напряженности был отмечен после того, как США и ЕС ввели новые санкции против иранского экспорта нефти и его Центрального банка.
При этом Иран активно работает над перемещением своих ядерных объектов глубоко по землю, где их не смогут уничтожить даже самые продвинутые бомбы, имеющиеся на вооружении у США. По мнению американских военных экспертов, такие объекты можно будет уничтожить только применением тактического ядерного оружия.
Опрос также показал, что в странах Ближнего Востока, в основном странах Персидского залива, Северной Африки и восточного Средиземноморья, санкции против Ирана пользуются поддержкой 44% населения.