13 Մարտ 2012 - 09:17 AMT
Այսօր` մարտի 13-ին, հայ մեծանուն բանաստեղծ Եղիշե Չարենցի ծննդյան 115-ամյակի օրը գրողի տուն-թանգարանի բակից քայլերթ կազմակերպվեց Մաշտոցի պողոտայով և Սայաթ-Նովա փողոցով դեպի Չարենցի հուշահամալիր, որտեղ ելույթներ ունեցան և ասմունքեցին մտավորականներ, ուսանողներ, ուսուցիչներ և աշակերտներ:
«Ինչպիսի հեռատեսություն է ունեցել իմաստունը, որ 100 տարի ամեն օր Չարենցը կա մեր ազգի շուրթերին և շատ հրաշալի է, որ կա: Այն դասերը, խրատները որ նա ասել է, դա մեծ հարստություն է: Նա հսկա է և հանճարեղ է», լրագրողների հետ զրույցում ասաց սիրված դերասան, Չարենցին մարմնավորած Ազատ Գասպարյանը:
Եղիշե Չարենցը (իսկական անունը Եղիշե Աբրահամի Սողոմոնյան), ծնվել է 1897թ-ին Կարս քաղաքում` բազմազավակ ընտանիքում: 1908թ. ընդունվել է Կարսի վարժարան, ուր դպրոցական «Գարուն» ալմանախում հրատարակվել են նրա բանաստեղծությունները: Ստանալով հնգամյա կրթություն` արդեն ձևավորվող պոետն իր գիտելիքները հարստացրել է անդադար կարդալու միջոցով:
1914թ. Կարսում լույս է տեսել գրողի «Չարենց» գրական կեղծանունով «Տխուր ու գունատ աղջկա 3 երգերը…» բանաստեղծությունների ժողովածուն:
Ազգային ազատագրական պայքարն և Առաջին Աշխարհամարտը Եղիշե Չարենցի մեջ սպանում են պատանեկան երազները: Նա կամավորական է գրվում և միանում Արևմտյան Հայաստանը զավթիչներից ազատելու շտապող մարտիկներին: Այդ տարիներին նա ստեղծում է իր լավագույն գործերից մեկը` «Դանթեական առասպելը», որում նկարագրում էր 20-րդ դարասկզբի պատերազմի սարսափները: 1915թ. Չարենցը մեկնում է Մոսկվա` Շանյավսկու համալսարանում ուսումը շարունակելու նպատակով: 1919թ. վերադառնում է Երևան և սկսում դասավանդել դպրոցում: Այդ տարի Թիֆլիսում լույս է տեսնում «Ամբոխները խելագարված» հանճարեղ պոեմը:
1936թ. հուլիս-օգոստոս ամիսներին սկսվում են հայ մտավորականության ձերբակալությունները: Գրողին սեպտեմբերին տնային կալանքի են ենթարկում` մեղադրելով ահաբեկչության և ազգայնականության մեջ: Բոլոր գրախանութներից վերացնում են նրա գրքերը, իսկ նորերի հրատարակումը` դադարեցնում: Սկսվում են ճնշումներն ընտանիքի հանդեպ:
Որոշ ժամանակ անց նրան ձերբակալում են և հակասովետական գործունեություն իրականացնելու շինծու մեղադրանք ներկայացնում: Շատ չանցած՝ 1937թ նոյեմբերի 27-ին, Եղիշե Չարենցն իր մահկանացուն է կնքում երևանյան բանտերից մեկի հիվանդանոցում: Ըստ պաշտոնական վարկածի՝ դիահերձումը ցույց է տվել, որ մահվան պատճառը չափազանց տկարացած առողջական վիճակն է եղել, ինչի համար հիմք են ծառայել բազմաթիվ հիվանդությունները: Անհայտ է նաև գրողի գերեզմանը:

13 Март 2012 - 09:17 AMT
13 марта в честь 115-летия со дня рождения выдающегося армянского поэта Егише Чаренца, от Дома-музея поэта было организовано шествие по проспектам Маштоца и Саят-Новы к памятнику Чаренцу, где выступили, а также прочли стихи Чаренца представители интеллигенции, студенты, учителя и ученики школ.
“Он был так дальновиден и мудр, что вот уже около 100 лет имя Чаренца не сходит с уст армян, и это прекрасно. Те уроки, советы, которые он дал нам, являются неоценимым богатством для нашего народа. Он был гигантом, великим гением” – сказал в беседе с журналистами известный актер Азат Гаспарян.
Егише Чаренц (Егише Согомонян) родился в 1897 году в Карсе, в многодетной семье. В 1908 году поступил в Карское реальное училище, где в школьном альманахе “Гарун” были опубликованы его первые стихотворения.
В 1914 году в Карсе вышел в свет сборник стихов “3 песни печально-бледной девушке”, подписанный псевдонимом “Чаренц”.
В 1915 году будущий великий армянский писатель пошел добровольцем на фронт. В эти годы им была написана поэма “Дантова Легенда”, в которой были описаны все ужасы войны начала 20 века. В 1916 году он уехал в Москву, чтобы продолжить учебу в Народном университете им. А.Л. Шанявского. В 1919 году возвратился в Армению и стал преподавать в школе. В этом году в Тбилиси вышла в свет гениальная поэма Чаренца – “Неистовые толпы”.
В 1936 году, когда начались аресты среди армянской интеллигенции, Чаренц из-за своей активной общественной деятельности Советским правительством был обвинен в контрреволюции, национализме, троцкизме и терроризме и взят под домашний арест. Позднее, в конце 1937 года, Егише Чаренц был арестован и по неизвестным причинам скончался в тюремной больнице.