Հայ-իրանական համագործակցության 20-ամյակին նվիրված խորհրդաժողովի բացմանը ներածական խոսքով հանդես եկավ Հայաստանում Իրանի դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայանը:
«Հայաստանի ու Իրանի միջև հուսալի կամուրջ է կառուցված, որը թույլ կտա ակտիվորեն համագործակցել ու զարգացնել պետությունների հարաբերությունները, հատկապես մշակույթի ոլորտում»,-հայտարարել է նա:
Սաղայանը նշել է, որ այս դժվար իրավիճակում, որ ստեղծվել է աշխարհում, որտեղ բոլոր երկրները պատերազմի կոչ են անում, Իրանը շարունակում է բարեկամական հարաբերություններ պահպանել աշխարհի բոլոր երկրների հետ:
«Իրանն անփոփոխ դիրքորոշում ունի Ղարաբաղի հարցում և չի նահանջի դրանից»,-ասել է դեսպանը: Նա նաև նշել է, որ աշխարհում սպառազինությունների մրցավազք է սկսվել, որն աղետի կհանգեցնի:

13 Март 2012 - 14:40 AMT
На открытии конференции, посвященной 20-летию армяно-иранского сотрудничества, со вступительной речью выступил посол ИРИ в Армении Сейед Али Сагайан.
“Между Арменией и Ираном построен надежный мост, который позволяет активно сотрудничать и развивать отношения между государствами, особенно в сфере культуры”, – заявил Сагайан.
Сагайан отметил, что в этой нелегкой ситуации, которая сложилась в мире, где все страны призывают к войне, Иран продолжает оставаться в дружеских отношениях со всеми странами мира.
“Исламская Республика Иран заняла непоколебимую позицию также и в нагорно-карабахском вопросе и не отступится от нее”, – заявил посол. Он также отметил, что в мировом сообществе началась гонка вооружений, которая приведет к неизбежному краху.