Ֆրանկոֆոնիայի միամսյակի պաշտոնական բացումը տեղի է ունենալու Ալ. Սպենդիարյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում` Ժ. Բիզեի «Կարմեն» օպերայի համերգային կատարումով: ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ իրենց նախաձեռնությամբ սպասվում են ֆրանսերեն գրականության և Հայաստանի մասին թարգմանական հրատարակությունների շնորհանդեսներ, կանցկացվեն ֆրանսիական մանկական գրականությանը նվիրված օրեր: Ֆրանսիական գրականության սիրահարները կծանոթանան «Արդի հայ արձակը» և «Արդի հայ պոեզիան» ֆրանսերեն ժողովածուների հետ:
Միամսյակի շրջանակում ՀՀ-ում Շվեյցարիայի դեպանատան և «ԿԱԶԱ» հիմնադրամի աջակցությամբ համերգ կտա շվեյցարական Aliose խումբը:
Միամսյակը կեզրափակվի ապրիլի 13-ին` Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում` French-Bazar նախատեսված մանկական մյուզիքլով ու համերգով:

Официальное открытие Месячника франкофонии состоится в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна концертным исполнением оперы “Кармен” Ж. Бизе. Официальный сайт Министерства культуры РА сообщает, что по инициативе министерства ожидаются презентации издания французской литературы, организация дней, посвященных французской детской литературе. Любители французской литературы смогут познакомиться со сборниками “Современная армянская проза” и “Современная армянская поэзия” на французском языке.
В рамках месячника при содействии посольства Швейцарии в Армении и фонда “КАЗА” выступит с концертом швейцарская группа “Aliose”.
Месячник завершится 13 апреля в Государственном театре музыкальной комедии им. А. Пароняна. На закрытии месячника запланированы детский мюзикл “French-Bazar” и концерт.